Jubilejní 70. výročí svého otevření si letos připomíná Hvězdárna Vsetín. Objekt na ulici Jabloňová, který patří od roku 2005 pod správu Muzea regionu Valašsko, za uplynulých sedm dekád přivítal již přes 600 tisíc návštěvníků a i v dnešní době plné moderních technologií dokáže oslovit novou generaci zájemců o astronomii.  

Stavbu tehdejší Lidové hvězdárny na Vsetíně iniciovala místní pobočka Československé astronomické společnosti (ČAS), jejíž základnu tvořilo 20 členů, zejména z řad zaměstnanců Zbrojovky Vsetín. Přípravný výbor poprvé zasedl na podzim roku 1948, a přestože kvůli problémům při zajišťování finančních prostředků hrozilo i úplné zastavení projektu, stavební práce započaly 11. května 1949. Nová hvězdárna pak byla slavnostně otevřena 30. července 1950.

Už od počátku své činnosti se zaměřovala na vzdělávání a popularizaci astronomie i jiných přírodních věd. Edukační metody se od té doby samozřejmě změnily, vsetínská hvězdárna však dokáže jít s dobou a zvládla i nástup moderních technologií. „Před dvěma lety jsme například zprovoznili mobilní planetárium, které slaví velký úspěch v širokém okolí. Momentálně pracujeme na dalším rozšíření nabídky i tvorbě vlastních programů pro školy i veřejnost,“ uvedl ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek. Úspěch mobilního planetária přivedl vedení muzea k nápadu vybudovat  přímo v areálu hvězdárny plnohodnotné „kamenné“ planetárium. Projekt, jehož součástí je i celkové zvelebení a rozvoj areálu, je momentálně ve stádiu přípravy projektové dokumentace. „Doufáme, že se ho podaří dotáhnout do úspěšného konce, což závisí zejména na zajištění finančních prostředků. Je to moderní způsob zážitkového vzdělávání, který může přinést i rozšíření možností kulturních vyžití a rozvoj turistického ruchu v regionu,“ doplnil Vitásek.

Nemálo finančních prostředků se do areálu hvězdárny investovalo už v posledních letech. „V roce 2016 si havarijní stav střechy objektu hlavní budovy vyžádal opravu v hodnotě 1,7 milionu korun. V rámci ní se provedlo i částečné zateplení budovy a oprava fasády, stropů, mobiliáře a sociálního zařízení. V roce 2019 se pomocí stavebních úprav podařilo propojit několik menších místností, a získat tak nový prostor s moderním vybavením určený pro edukační programy a akce pro veřejnost,“ sdělil vedoucí hvězdárny Petr Stolařík.

Sedmdesát let od otevření hvězdárny ve Vsetíně je jubileum, které si jistě zaslouží připomenout. V rámečku níže najdete akce, které proběhnou v rámci výročí do konce letních prázdnin. Další podrobnosti a případné změny v programu najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku Muzeum regionu Valašsko.

PRÁDZNINOVÉ AKCE NA HVĚZDÁRNĚ
  • Letní dobrodružství v muzeu (v pracovních dnech od 9 do 15 hod) – Zpestřete si návštěvu hvězdárny zábavnou pátračkou po truhle s pokladem.
  • Noc padajících hvězd (středa 12. srpna, od 21.30 do 23.30 hod.) – Mimořádné pozorování meteorů z roje Perseid a dalších krás letní oblohy.
  • Templářské slavnosti (sobota 15. srpna, od 14 do 21 hod.) – Tradiční akce s atmosférou středověku na hvězdárně a zámku.
  • Planetárium na zámku (neděle 16. a 23. srpna, 14, 15, 16 a 17:00 hod., zámek Vsetín) – Vyrazte na úchvatnou vizuální procházku blízkým i vzdáleným vesmírem.
  • Oslavy 70 let hvězdárny (sobota 22. srpna od 16 hod.) Prohlídky, zábavné aktivity pro děti, astroprojekce, posezení u táboráku, pozorování oblohy a další.
  • Badatelské prázdniny (od pondělí 24. do pátku 28. srpna, vždy od 9 do 13 hod.) – Atraktivní prázdninový program na hvězdárně a zámku. Nutno se přihlásit předem.
  • Setkání Měsíce s Jupiterem a Saturnem (středa 29. srpna, od 21 do 23 hod., jen za vhodných podmínek) – Mimořádné pozorování Měsíce v doprovodu dvou největších planet Sluneční soustavy.