Textilní odpoledne, zámek Vsetín, sobota 21. dubna 2018, 14:00 - 17:00

Doprovodná akce k probíhající výstavě Krosienka nazvaná Textilní odpoledne představí řadu starobylých textilních technik, jako např. pletení na rámu (krosienku), pletení na formě, tkaní na stavu a na karetkách, drhání, paličkování, zuberskou výšivku i novější způsoby výroby textilií - např. patchwork a další.

V tvořivé dílně se seznámíte s ručním zpracováním vlny - kramplováním, spřádáním na kolovratu či vřetánku, plstěním či kroucením provázků na konících nebo výrobou náramků.

Na textilním jarmarku si budete moci zakoupit rozmanité ručně vyráběné oděvní součástky, textilní doplňky, dekorace, šperky, šité hračky a další.

Součástí odpoledne bude i módní přehlídka prezentující ručně vyráběné textilie.

Chybět nedude ani živá hudba a projekce vzácných filmových dokumentů zachycujících rukodělnou výrobu textilu na Valašsku Kronika o vlně, Zděchovské čepčářky a Ze starého Valašska.

Své textilní umění předvedou:

Blanka Mikolajková - pletení na rámu (krosienka); Jana Juřicová - zuberská výšivka; Petra Pilná - tkaní na stavu; Petra Pilná ml. - tkaní na karetkách; Božena Hambálková - paličkování, zuberská výšivka; Šárka Langová - spřádání vlny, vlněné výrobky; Dagmar Hučíková - paličkování; Jana Studenská - textilní hračky; Annamária Počubayová - drhání (macramé); Hana Hyžáková - paličkování; Tamara Machovská - paličkování; Věra Žilová - patchwork; Mirka Hegarová - patchwork; Jitka Dvorská a Valašské ekocentrum - zpracování ovčí vlny, spřádání na vřetenu a kolovratu