Nenechte si ujít besedu zaměřenou na téma soužití lidí a vlků ve volné krajině. Rozprávět na ní můžete s odborníky na velké šelmy, zoologem či poradcem v oblasti čerpání dotací. Beseda pojmenovaná Sdílené hory / soužití lidí a vlků se uskuteční ve čtvrtek 16. února od 17 hodin na zámku Vsetín. Vstup je zdarma.

PROGRAM

Vlk obecný je jedním z nejkontroverznějších zvířat. Patří k nejnenáviděnějším a zároveň nejobdivovanějším šelmám světa. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je chráněným a kriticky ohroženým druhem. V oblasti Vsetínských Beskyd a Javorníků žijí dvě smečky a jeden vlčí pár. Vlci přechází také do severní části Bílých Karpat a Vizovických vrchů.

Jaké je jeho postavení v krajině, kde žije člověk, kde jsou průmyslové plochy, dálnice či louky, na kterých se pasou ovce? Muzeum regionu Valašsko ve spolupráci s Hnutím Duha, organizační skupinou Šelmy.cz a Chráněnou krajinnou oblastí Beskydy Vás zve na besedu, jejímž hlavním tématem je soužití vlka s člověkem a jeho návrat do místních hor. V rámci besedy vystoupí Michal Bojda z Hnutí Duha, který monitoruje život velkých šelem, zoolog a odborník na velké šelmy na Slovensku Jerguš Tesák. O možnostech čerpání dotací na zabezpečení stád pohovoří Michaela Běčáková z Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Oblast pastevecké kultury a psů představí spolek Košáry. K vidění během besedy bude film, jež zachycuje nezastupitelnou roli pasteveckého psa při ochraně stáda.

O hudební doprovod se postará Jerguš Tesák se zpěvačkou Enieseou. Akce je určena chovatelům, myslivcům, ale také všem, pro které je „vlk“ pozoruhodným zvířetem.

VSTUPNÉ

Zdarma.