Mimořádnou astronomickou událost – přechod planety Merkur přes sluneční kotouč – budou moci v pondělí 11. listopadu na vlastní oči sledovat návštěvníci Hvězdárny Vsetín. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost, další budete mít až 13. listopadu 2032.

PROGRAM

Na Vsetíně začne přechod v 13:35 hodin SEČ a skončí přibližně po dvou hodinách západem obou vesmírných těles za obzor. Astronomický úkaz není možné vidět bez přiblížení, protože Merkur je příliš malý. Na hvězdárně pro vás pracovníci připraví nejen teleskopy, ale i zajímavý odborný výklad. Při zájmu školních tříd či jiných větších skupin návštěvníků je vhodné si pozorování objednat dopředu. Za nepříznivého počasí bude na hvězdárně připraven náhradní program.

VSTUPNÉ

Plné 40 Kč, snížené 25 Kč, rodinné 70 Kč.

UPOZORNĚNÍ

Při pozorování Slunce (nejen během přechodu Merkuru) je třeba dbát na ochranu zraku. Při přímém pohledu na Slunce přes dalekohled hrozí nebezpečí vážného poškození očí! Proto se doporučuje používat speciální filtry nebo projekční metodu, kdy se Slunce pomocí dalekohledu promítá na rovnou plochu. Pokud chcete mít jistotu a pozorování si doopravdy užít, přijďte určitě za námi na vsetínskou hvězdárnu!