Muzeum regionu Valašsko již řadu let pořádá ve spolupráci s Masarykovým gymnáziem Vsetín školní, výroční i soutěžní výtvarné výstavy. Současná výstava ve vsetínském zámku je realizovaná při příležitosti letošního 90. výročí od založení gymnázia a nese poněkud nostalgický název „Po stopách ztraceného času“. Návštěvníky tak pomyslně zavede prostřednictvím vystaveným výtvarných prací žáků zejména do doby 1. republiky spjaté s osobností prezidenta Tomáše G. Masaryka, jehož jméno vsetínské gymnázium založené roku 1928 nese hrdě ve svém názvu.

Pod vedením výtvarných pedagožek – Martiny Fabbri a Jany Šulákové – se výtvarné činnosti ve školním roce 2017 až 2018 zúčastnilo na 240 žáků z 12 tříd. Po výběru těch nejzdařilejších – jak individuálních, tak i kolektivních děl – se do výstavní kolekce dostalo přes 100 prací od více než 80 studentů.

Vystaveny jsou kresby, malby, koláže, asambláže a objekty-tácky zdobené koláží. V souladu s námětem děl byly zvoleny rozmanité výtvarné techniky: kresba tužkou, uhlem, suchým pastelem, malba akvarelem, temperou, akrylem a spreji či kombinované výtvarné metody.

Žáci se věnovali především výtvarné reflexi prvorepublikového života – jeho symbolů, ikon, stylu, hraček a módy. V případě módy zobrazovali výrobky světoznámých značek – obuv firmy Baťa a klobouky novojičínského Tonaku – a také sami zhotovovali originální doplňky jako např. tašky s květinovou textilní aplikací či kolekci šperků. Téma oděvní kultury zpracovávali rovněž formou ilustrativních (až edukačních) tabulí seznamujících s jejím vývojem od 20. let minulého století po současnost. Snažili se tak nejen o zachycení hlavních charakteristik dobové módy, ale i o postižení tehdejšího ideálu krásy ve zpodobených modelkách. Dalšími výtvarně i obsahově působivými díly zastoupenými ve výstavě jsou např. koláže státní vlajky coby výtvarné komentáře a parafráze českého národa a jeho identity. Idylickou a malebně poetickou atmosféru první republiky navozují reprodukce obrazů herečky, spisovatelky, amatérské malířky – představitelky naivního umění Ivy Hüttnerové. Obdobně snovou náladu mají i tácky, u nichž žáci aplikovali své poznatky o perspektivě nabyté ve výuce a kombinovali přitom malbu s koláží. Do časů dětství pra-pradědečků se žáci přenesli při zobrazování dobových hraček. Svou fantazii mohli ovšem plně rozvinout u abstraktního a symbolického tématu o pomíjivosti, rychlosti a proměnách času, které je ve výstavě zastoupeno pouze jednou velmi zdařilou prací, a to kompozicí od žačky 1. ročníku (Jindřišky Haplové.)

K výstavě je uspořádána doprovodná akce Vsetínská noc – kostýmovaná architektonická procházka městem a komentované prohlídky školy (pátek 25. května, 18:00 – 22:00).