Výstava MISE 263 připomíná 75. výročí Letecké bitvy nad Bílými Karpaty - dnes již téměř zapomenutou událost, která se v našem kraji odehrála 29. srpna 1944. Pozor! K výstavě je připravena komentovaná prohlídka s Michaelem Žitníkem, majitelem muzea Letecká bitva nad Bílými Karpaty. Prohlídka se uskuteční ve čtvrtek, 29. 8. 2019 v 16:30 hodin v atriu vsetínského zámku.

V závěrečné fázi 2. světové války hrálo významnou roli na straně spojenců i strategické letectvo, které podnikalo nálety na důležité cíle hluboko v německém týlu. Zaměřovali se na rafinerie, zbrojní průmysl, nádraží a další.

15. americká letecká armáda měla své základny v jižní Itálii. Odtud vzlétlo 29. srpna 1944 několik stovek bombardérů. Jejich cílem byla průmyslová oblast kolem Moravské Ostravy. V oblasti Bílých Karpat byla letka bombardérů z 2. bombardovací skupiny, která letěla na konci celého svazu, napadena německými stíhači a zcela zničena. Pro tuto událost se vžilo pojmenování Letecká bitva nad Bílými Karpaty. Zahynulo při ní celkem 41 amerických letců, z toho na moravské straně na Bojkovsku a v Bošáci na slovenské straně 36 letců, což je v tak malém regionu největší počet padlých Američanů na území bývalého Československa.

Na 20. peruť 15. americké letecké armády zaútočily německé stíhací eskadry JG 300, 53, 27, 302 a 3. Dva z bombardérů B-17 Flying Fortress 15. USAAF směřujících na Ostravu byly ve vzdušném souboji nad Valašskem sestřeleny. Jeden z poškozených letounů odhodil bomby nad Vsetínem, místní částí Bobrky. Následně jeho hořící trosky  dopadly po sestupné spirále na katastr obce Liptál (letoun č. 44-6369  podporučíka D. B. Seamana). Druhý zasažený stroj (letoun č. 44-6359 nadporučíka Bullocka) se zřítil u Kašavy. Na rozdíl od dalších se osud k osádkám obou letounů zachoval milosrdně. Všech deset letců u Liptálu dopadlo na padácích na zem a dočkali se konce války v zajetí. Z posádky letounu sestřeleného u Kašavy jich sedm přežilo a tři zahynuli.

Právě těmto dvěma letadlům a jejich posádkám je věnována výstava, kterou Muzeu regionu Valašsko zapůjčil pan Michael Žitník, člen spolku Letecká bitva nad Bílými Karpaty 1944 z.s. a současně majitel a provozovatel muzea Letecká bitva 29. 8. 1944 v Šanově. K vidění jsou autentické fotografie a fragmenty letadel z míst havárií a další zajímavosti související s touto druhou největší leteckou bitvou nad Moravou, která patří mezi nejvýznamnější události II. světové války ve Zlínském kraji. Přesto podobně jako jiné je dodnes poněkud upozaďována a není dostatečně prezentována veřejnosti. Výstava bude otevřena od 21. srpna do 8. září.