Pojďte spolu s námi nahlédnout do historie a současnosti dvou zajímavých fenoménů charakteristických pro oblast Rožnovska. Výstava začíná 2. března 2022.

Prvním je jemná bílá výšivka, která proslavila sever Valašska daleko za hranicemi a postupně ovlivnila i vzory na tradičních velikonočních vejcích z Rožnovska. Na výstavě bude k vidění unikátní kolekce textilií zdobených jemnou bílou výšivkou ze sbírky valašskomeziříčské pobočky Muzea regionu Valašsko dokumentující vývoj bílého vyšívání od jeho počátků v 1. polovině 19. století až po změny, které jí přinesl přelom 19. a 20. století. Současnou tvorbu bílé valašské výšivky na výstavě budou reprezentovat obdivuhodná díla vyšívaček oceněných prestižním titulem Nositel tradice lidových řemesel – Jany Juřicové a Marie Pyrchalové.

Druhým fenoménem je tradiční rožnovská kraslice, ovlivněná vzory z jemné bílé výšivky, které se vyškrabují do skořápky černě nabarveného vajíčka.  Charakteristické jsou zvláště tzv. mřežkové kraslice s technicky náročnou vyškrabovanou mřežkou doplněnou rostlinnými motivy. I zde budou k vidění vzácné předměty z muzejních sbírek, dokumentující tvorbu tradičních rožnovských kraslic od 20. let do konce 20. století. Proslulost současných rožnovských kraslic pak doloží výtvory několika tvůrkyň, jejichž kraslice zdobí soukromé sbírky po celém světě – k vidění jsou zdobená slepičí, husí i pštrosí vajíčka od Michaely Bařinové, Boženy Pařenicové, Svatavy Pavlicové, Bohdanky Pečivové a Nadi Šebestýenové.