Když se řekne konopí, mnohým přijde jako první na mysl často diskutovaná droga marihuana. Málokdo už ale tuší, k čemu všemu uměli tuto tradiční plodinu využít naši předkové a kam až se její zpracování posunulo dnes. O tom všem je výstava s názvem Konopí, která je k vidění od 5. července na zámku Vsetín.

Konopí seté je nejdéle pěstovaná technická plodina používaná v mnoha civilizacích již od neolitu. V současné době se konopí dostává opět do popředí zájmu, ale i přesto je veřejností stále vnímáno ne jako tradiční přadná rostlina, ale jako synonymum nebezpečné drogy. Cílem výstavy není propagace jeho psychotropních účinků, nýbrž poukázání na jeho mnohostranné využití v různých oblastech života. Dozvíte se, že konopí nás může šatit, živit, léčit od všelijakých neduhů, může nám poskytnout střechu nad hlavou, účinnou izolaci a mnohé další.

Výstava nabízí ukázku tradičního zpracování konopí na Valašsku včetně možnosti si některé úkony vyzkoušet – naučíte se získávat konopné vlákno nebo kroutit provaz. Vystaveny jsou starobylé nástroje i rozmanité konopné výrobky užívané starými Valachy, vše ze sbírek Muzea regionu Valašsko, ale také současné konopné produkty, které jsou k dostání na českém trhu.

K výstavě jsou od září připraveny přednášky o zpracování a využití konopí v minulosti i v současnosti, komentované prohlídky výstavou a lektorské programy pro základní a střední školy. V sobotu 26. 10.proběhne Konopný den – doprovodná akce s přednáškami a jarmarkem konopných produktů.