Přemýšlíte, jak zabavit své ratolesti během blížících se jarních prázdnin? Muzeum regionu Valašsko má pro vás zajímavou nabídku. Od úterý 20. do pátku 23. února pořádá ve svých objektech na zámku a hvězdárně Vsetín tradiční programy plné tvoření, her a zábavného poznání nazvané Jarní prázdniny s muzeem. Na zámku vás čekají každý den jiné výtvarné dílny, v nichž si budete moci vyzkoušet tradiční řemesla jako třeba drátenictví, hrnčířství či truhlářství a vytvořit si vlastnoruční výrobek na památku. Velkým lákadlem bude i mobilní planetárium s úžasně zpracovanými filmy o vesmíru či výstava historických počítačů a her Retrogaming. Hvězdárna připravuje prohlídky svých prostor, včetně kopule s dalekohledy, interaktivní zábavu, videoprojekce pro děti či pozorování Slunce a další aktivity. Každý den od 18:30 do 19:30 hodin budete moci přijít na speciální večerní pozorování Prázdniny pod hvězdami (více o něm ZDE).

PROGRAM ZÁMEK

• Úterý 20. února – poznejte práci kováře a dráteníka. Obě jsou to stará řemesla, ale zatímco kovářství stále existuje, dráteník jako původní řemeslo patří již k minulosti. Nicméně i dnes můžeme z drátu vyrobit úchvatné a esteticky krásné výrobky, které lahodí oku.
  • Středa 21. února – tentokrát se Vám představí hrnčíř. Toto řemeslo přetrvává do dnešních dnů a jejich práce bere dech. Je jen na Vás, co si z hlíny vyrobíte, fantazii se meze nekladou.
  • Čtvrtek 22. února – tento den Vás svým uměním okouzlí tesař, truhlář a stolař. Všechno jsou to řemesla úzce spjatá s přírodou, tedy se dřevem, které z přírody pochází. Ukážeme si, jak se strouhal šindel.
  • Pátek 23. února – poslední den Jarních prázdnin s muzeem bude zasvěcen sklářství. Ne nadarmo můžeme být hrdi na toto řemeslo. Vždyť i v našich končinách bylo tolik rozšířeno. Sami si můžete vyzkoušet, že ze skla se dá udělat mnoho nádherných věcí.

V rámci jednoho vstupného se budete moci podívat i na vyhlídkovou věž, do rytířské herny v Templářském sklípku a dalších návštěvnických prostor. Rozhodně nevynechejte ani skvělou výstavu historických počítačů a her RETROGAMING, jejíž součástí je i pařanské retro doupě s legendárními přístroji a herními tituly. Třešničkou na dortu bude naše nové mobilní PLANETÁRIUM, ve kterém Vám budeme promítat filmy z produkce Hvězdárny a planetária Brno o tajemstvích vesmíru a dějích, které berou dech. Programy jsou vhodné pro děti od 6 let. Program se bude opakovat v hodinových sekvencích, takže se nemusíte bát, že Vám něco uteče, nebo se na Vás nedostane řada.

Harmonogram planetária:

• Úterý 20. února – 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 hodin.
  • Středa 21. února – 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 hodin.
  • Čtvrtek 22. února – 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 hodin.
  • Pátek 23. února – 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 hodin.
VSTUPNÉ

Plné (dospělí) 60 Kč, snížené (děti 6–15 let, senioři, ZTP, studenti) 50 Kč, rodinné 130 Kč, děti do 6 let zdarma.

PROGRAM NA HVĚZDÁRNĚ

Akce probíhá každý den od 10:00 do 15:00 hodin. Je čistě na Vás, kdy za námi dorazíte a kolik času u nás strávíte. Na hvězdárně se bude každý den opakovat následující program.

• 10:00–15:00 hodin – POZOROVÁNÍ SLUNCE A PROHLÍDKA HVĚZDÁRNY: Pozorování sluneční aktivity, prohlídka pozorovatelny s dalekohledy, výstavky meteoritů a v areálu hvězdárny modelů planet Sluneční soustavy a meteorologické stanice.
  • 10:00–15:00 hodin – KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ: Vyzkoušejte si interaktivní optické exponáty, jednoduché hry na počítačových kioscích nebo vaše znalosti z astronomie a kosmonautiky v kvízu "Putování vesmírem".
  • 11:00–11:30 hodin – PAXI: VESMÍRNÝ CESTOVATEL: Krátké animované příběhy pro malé i větší děti na společné téma "vesmír". Hlavním hrdinou příběhů je vesmírný cestovatel Paxi.
  • 14:00–14:30 hodin – CO OKO (NE)VIDÍ?: Jednoduché zábavné pokusy s viditelným světlem i neviditelným infračerveným a ultrafialovým zářením.
VSTUPNÉ

Plné (dospělí) 50 Kč, snížené (děti 6–15 let, senioři, ZTP, studenti) 40 Kč, rodinné 120 Kč, děti do 6 let zdarma.