Přemýšlíte, jak zabavit své ratolesti během blížících se jarních prázdnin? Muzeum regionu Valašsko má pro vás zajímavou nabídku. Od úterý 14. do pátku 17. února pořádá ve svých objektech na zámku a hvězdárně Vsetín tradiční programy plné tvoření, her a zábavného poznání nazvané Jarní prázdniny s muzeem. Na zámku vás každý den v době od 10 do 15 hod. čekají kreativní výtvarné dílničky a pátrací hra. V rámci jednoho vstupného se budete moci podívat i na vyhlídkovou věž, výstavy či do rytířské herny v Templářském sklípku. Hvězdárna připravuje prohlídky svých prostor, včetně kopule s dalekohledy, interaktivní zábavu, videoprojekce pro děti či pozorování Slunce. Večer si zde už v rámci jiné, samostatné akce Rande s planetami můžete přijít prohlédnout nejjasnější planety únorové noční oblohy (více ZDE).

Zámek Vsetín

• 14. 2. – Na skle malované: V úterý si vyzkoušíme malování na sklo. Budeme malovat pravými sklářskými barvami, které se vypalují ve sklářské peci. Můžete se inspirovat vzory, které se malovaly před sto lety v moravských sklárnách – byly to různé květiny, puntíky atd. Můžete také nahlédnout, jaké malované sklo ukrývají naše muzejní depozitáře. Skleničky budou vypáleny v muzeu, následující týden si je můžete vyzvednout.
  • 15. 2. – Kulička z vlny: Ve středu se budeme věnovat zpracování vlny. Dozvíte se, jak dlouhá byla cesta od ovcí ze salaše po pletený svetr. Vyzkoušíme plstění a vyrobíme si jarní dekorace z vlny.
  • 16. 2. – Vůně heřmánku: K jaru patří květy, a tak si připomeneme, co všechno už zase brzy pokvete na našich loukách. Dozvíte se také, jaká bylina vyhání neduhy z těla ven či ze kterých květů se připraví čaj nebo mast. Ochutnáme bylinkové čaje našich babiček.
  • 17. 2. – Masopust: V pátek nás čeká výroba tradiční masopustních masek.

Hvězdárna Vsetín

• 14.–17. 2. | 10:00–15:00 hod. – Pozorování Slunce a slunečních skvrn, prohlídka pozorovatelny s dalekohledy, výstavky meteoritů a v areálu hvězdárny modelů planet Sluneční soustavy a meteorologické stanice. Můžete si také vyzkoušet interaktivní optické exponáty nebo jednoduché hry a kvízy na počítačových kioscích.
  • 14.–17. 2. | 14:00–15:00 hod. – Krátké animované příběhy pro malé i větší děti na společné téma "vesmír".
VSTUPNÉ

Plné 50 Kč, snížené 40 Kč (děti 6 až 15 let, studenti, senioři, ZTP), děti do 6 let zdarma, rodinné 120 Kč. Do každého objektu se platí zvlášť!