Víte, jak se vyrábějí tradiční skleněné vánoční ozdoby?


< >


29.listopad 2012


Spolu s námi teď můžete poodhalit postup jejich výroby.

Koncem listopadu vyráběli pro vánoční výstavu v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí studenti a pedagogové Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí tradiční foukané skleněné vánoční ozdoby. Spolu s námi teď můžete poodhalit postup jejich výroby.

Základem pro výrobu baněk jsou skleněné trubice, z nichž se nad plamenem plynového hořáku nejdříve vyfoukne polotovar, tzv. tělíčko baňky s krčkem. Ten se potom vyfukuje buď do podoby skleněných koulí, nebo do forem rozmanitých tvarů – domečků, srdíček, zvonečků, andělíčků, atd. Do vyfouknuté baňky se posléze nalije v přesném poměru stříbřidlo, což je roztok dusičnanu stříbrného s dalšími chemikáliemi a redukčního činidla. Baňka se poté namáčí do vodní lázně teplé 80°C, čímž dojde k chemické reakci, vyredukování stříbra a tím i jejímu žádanému postříbření. Kdyby se skleněná ozdoba nevystříbřila, barva na jejím povrchu by zůstala průsvitná. Postříbřená ozdoba se vymyje, osuší a poté smáčí v barvě, dnes již takřka libovolného odstínu. Po zaschnutí barvy putují baňky k rukám zkušených malířek, které je ozdobí malbou, posypy nebo třpytkami. Nakonec se baňce uřízne krček, nasadí korunka s očkem a tím je připravená zdobit na vánočním stromečku naše domácnosti po dobu nejkrásnějších svátků v roce...

Za zasvěcení do tajů tohoto krásného řemesla a příjemné povídání srdečně děkujeme mistru skláři, panu Janovi Bechnému z Veselé. Kolektiv Muzea regionu Valašsko, zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.