Úspěšný 1. ročník ŽA-BA-KO na vsetínském zámku


< >


28.červen 2013


Na vsetínském zámku proběhl 1. ročník Žákovské badatelské konference, kdy odborná porota vybírala nejlepší projekty prezentované žáky základních škol okresu Vsetín.

Ve středu 26. června hostil Vsetínský zámek 1. ročník Žákovské badatelské konference ŽA-BA-KO. Atmosféra byla jedinečná. Odborná porota i přihlížející viděli 11 prezentací na výborné úrovni, z nichž vybrat tu nejlepší bylo téměř nemožné.

Badatelský baťůžek a první místo nakonec získala Základní škola Rokytnice, Vsetín za prezentaci dlouhodobého projektu Tůňko, tůňko, kdo v Tobě přebývá. Cenu poroty obdržel Ondra Bartoň ze ZŠ Růžďka za prezentaci na téma solární vařič. "Gratulace ale patří všem 27 žákům i jejich pedagogům ze ZŠ Vsetín, Sychrov, Vsetín, Rokytnice, Růžďka, Zubří a Rožnov p. R., Pod Skalkou," řekla předsedkyně Lísky Iva Koutná.

Součástí konference byl i křest nové publikace nazvané Valašské louky a pastviny, dědictví našich předků. Hostětínským jablečným moštem knihu pokřtil RNDr. Zbyněk Hradílek, Ph.D., který se stal kmotrem této knihy. Barevná brožovaná publikace o rozsahu 144 stran s více než 100 doprovodnými fotografiemi přibližuje tématiku neoddělitelného vztahu mezi člověkem a jeho činností a přírodou pastvin a luk. Součástí publikace je i multimediální příloha, která obsahuje nejen samotný text knihy a jiné přírodovědné články, ale také videa a interaktivní hry z tvorby Muzea regionu Valašsko. Více informací o knize najdete zde.

V průběhu badatelské konference byly vyhlášeny i výsledky přírodovědné fotografické soutěže "Ptáčku, jak zpíváš?", do níž mohli soutěžící zasílat fotografie zobrazující ptáky ve volné přírodě. Soutěž byla součástí kampaně Ptáci – žijí tady s námi. "Do fotografické části přispělo 27 lidí, kteří zaslali 105 soutěžních snímků. Do výtvarné části přišlo 22 příspěvků, každý od jiného autora. Autory soutěžních příspěvků byli děti z mateřských i základních škol, studenti středních škol, dospělí, jednotlivci i celé rodiny," upřesnila za organizátory Jaroslava Ševčíková. Vítězové v jednotlivých kategoriích obdrželi věcné ceny.

Konferenci ŽA-BA-KO spolupořádá Muzeum regionu Valašsko, Líska – o. s. pro EVVO ve Zlínském kraji a ZŠ Vsetín Sychrov pod odbornou záštitou Katedry biologie Pedagogické fakulty UP Olomouc a záštitou PaedDr. Petra Navrátila, člena Rady Zlínského kraje pro školství, s podporou Města Vsetín a Domu kultury Vsetín. Finančně na akci přispělo Město Vsetín, pomohl také Dům kultury Vsetín. Ceny věnovala Líska, Zlínský kraj, ZŠ Vsetín, Sychrov, Kura Kura Czech o. s. a Papírnictví Olšák.