Nové číslo vlastivědné revue Valašsko vyjde 17. května


< >


7.květen 2019


Tak jako v předchozích letech i letos vyjde jarní číslo muzejního časopisu na akci Vsetínská noc.

Muzeum regionu Valašsko, p. o. pro Vás připravilo další číslo populárně-naučného časopisu Valašsko, vlastivědná revue. Těšit se můžete na pestrou nabídku zajímavých článků z historie i současnosti našeho regionu.

Do období baroka pomyslně zavítáte prostřednictvím článků památkáře Jana Matyáše o zašovském klášteře trinitářů a studenta historie Pavla Lasztoviczi o šlechtičně Františce Eleonoře Podstatské z Prusinovic. Do nedávné minulosti se vrátíte s historikem Pavlem Mašláněm, který Vám představí osobnost bývalého ředitele a odborného pracovníka muzea Bohumila Peroutky označovaného za vsetínského Jana Palacha.

Nový zoolog valašskomeziříčského muzea Zdeněk Tyller Vám přiblíží bučiny a datlí dutiny a Martin Leskovjan videopozorování meteorů na vsetínské hvězdárně.

Úspěšní studenti a absolventi etnologie na brněnské univerzitě Vám představí témata, kterým se věnovali ve svých závěrečných pracích: Petra Mandíková valašského vlastence Františka Bayera coby neúnavného organizátora moravského společenského života a Ondřej Volčík dvojici "pěsničkových profesorů" Jana Nepomuka Poláška a Arnošta Kubešu. Milada Fohlerová Vás seznámí se svérázným lidovým zvykem "dudlačky" v Lužné a se svou letošní autorskou výstavou o kraslicích a drátenictví.

Do světa umění Vás zavedou historičky umění Kamila Valoušková článkem o výtvarníkovi a pedagogovi Františku Nožičkovi a Olga Méhešová s příspěvkem o jedinečné sbírce městyse Hustopeče nad Bečvou. Tatáž autorka Vás rovněž pozve do lapidária renesančních arkách v hustopečském zámku a navštívíte s ní ateliér akademického architekta Libora Sošťáka. Charizmatickou osobnost a dílo zesnulého malíře Miloše Šimurdy připomenou jeho letití přátelé – Hana Jabůrková a Tomáš Mikuláštík.

To vše a mnoho dalšího se můžete dočíst na stránkách Valašska, vlastivědné revue číslo 42. Časopis zakoupíte nejen ve vsetínském zámku, ale i v zámku Lešná u Valašského Meziříčí, v knihkupectvích Kalouš ve Vsetíně a Bureš ve Valašských Kloboukách a v informačních centrech ve Vsetíně, Velkých Karlovicích i na Soláni. Valašsko vám pošleme i poštou. Objednávejte ZDE

Mgr. Olga Méhešová, výkonná redaktorka časopisu