Po stopách ztraceného času

Výstava převzatá | Po stopách ztraceného času | 13.květen1.červenec 2018, Zámek Vsetín, Zámecká galerie | #

Výstava právě probíhá.


Kontakt

Muzeum regionu Valašsko, příspěvková organizace
Horní nám. 2
755 01 Vsetín
Česká republika

Tel: +420 571 411 690
Email:


GPS (lat,lon): 49.340951,17.999361

Otevírací doba

Otevřeno máme úterý - neděle od 9 do 17 hodin.


Zajímají Vás další podrobnosti o objektu "Zámek Vsetín"? Navštivte stránku s detailním popisem.

Muzeum regionu Valašsko již řadu let pořádá ve spolupráci s Masarykovým gymnáziem Vsetín školní, výroční i soutěžní výtvarné výstavy. Současná výstava ve vsetínském zámku je realizovaná při příležitosti letošního 90. výročí od založení gymnázia a nese poněkud nostalgický název „Po stopách ztraceného času“. Návštěvníky tak pomyslně zavede prostřednictvím vystaveným výtvarných prací žáků zejména do doby 1. republiky spjaté s osobností prezidenta Tomáše G. Masaryka, jehož jméno vsetínské gymnázium založené roku 1928 nese hrdě ve svém názvu.

Pod vedením výtvarných pedagožek – Martiny Fabbri a Jany Šulákové – se výtvarné činnosti ve školním roce 2017 až 2018 zúčastnilo na 240 žáků z 12 tříd. Po výběru těch nejzdařilejších – jak individuálních, tak i kolektivních děl – se do výstavní kolekce dostalo přes 100 prací od více než 80 studentů.

Vystaveny jsou kresby, malby, koláže, asambláže a objekty-tácky zdobené koláží. V souladu s námětem děl byly zvoleny rozmanité výtvarné techniky: kresba tužkou, uhlem, suchým pastelem, malba akvarelem, temperou, akrylem a spreji či kombinované výtvarné metody.

Žáci se věnovali především výtvarné reflexi prvorepublikového života – jeho symbolů, ikon, stylu, hraček a módy. V případě módy zobrazovali výrobky světoznámých značek – obuv firmy Baťa a klobouky novojičínského Tonaku – a také sami zhotovovali originální doplňky jako např. tašky s květinovou textilní aplikací či kolekci šperků. Téma oděvní kultury zpracovávali rovněž formou ilustrativních (až edukačních) tabulí seznamujících s jejím vývojem od 20. let minulého století po současnost. Snažili se tak nejen o zachycení hlavních charakteristik dobové módy, ale i o postižení tehdejšího ideálu krásy ve zpodobených modelkách. Dalšími výtvarně i obsahově působivými díly zastoupenými ve výstavě jsou např. koláže státní vlajky coby výtvarné komentáře a parafráze českého národa a jeho identity. Idylickou a malebně poetickou atmosféru první republiky navozují reprodukce obrazů herečky, spisovatelky, amatérské malířky – představitelky naivního umění Ivy Hüttnerové. Obdobně snovou náladu mají i tácky, u nichž žáci aplikovali své poznatky o perspektivě nabyté ve výuce a kombinovali přitom malbu s koláží. Do časů dětství pra-pradědečků se žáci přenesli při zobrazování dobových hraček. Svou fantazii mohli ovšem plně rozvinout u abstraktního a symbolického tématu o pomíjivosti, rychlosti a proměnách času, které je ve výstavě zastoupeno pouze jednou velmi zdařilou prací, a to kompozicí od žačky 1. ročníku (Jindřišky Haplové.)

K výstavě je uspořádána doprovodná akce Vsetínská noc – kostýmovaná architektonická procházka městem a komentované prohlídky školy (pátek 25. května, 18:00 – 22:00).

Kurátor
Mgr. Olga Mehešová / kurátor-historik umění


Ve stejném objektu (Zámek Vsetín) můžete navštívit:

Aktuální výstavy, akce a přednášky

Lektorské programy pro školy (zámek Vsetín)lektorský programZámek Vsetín1.9. 201730.6. 2018
Lektorský program / Aktuální nabídka lektorských programů na zámku Vsetín platná od 1. 9. 2017 do 30. 6. 2018.
TattoovýstavaZámek Vsetín28.1.17.6. 2018
Výstava / Netradiční výstava zaměřena na fenomén zdobení lidského těla barvou provázející lidstvo několik tisíciletí.
KROSIENKAvýstavaZámek Vsetín24.2.27.5. 2018
Výstava / výstava textilií pletených na rámu z muzejních sbírek a současná tvorba Blanky Ammann Mikolajkové a Sylvy Antony Čekalové
Fotosoutěž Valašsko – můj domov 2018soutěžZámek Vsetín20.3.30.7. 2018
Soutěž / Muzeum regionu Valašsko, p. o. pořádá III. ročník soutěže pro amatérské fotografy. Snímky s valašskou tématikou zhodnotí odborná porota a ty nejzdařilejší budou vytištěny a vystaveny v galerii vsetínského zámku.

Stálé expozice

  • ŽIVÁ PAMĚŤ REGONU - VÍCEOBOROVÁ MUZEJNÍ EXPOZICE:
  • Fenomén ohýbaného nábytku
  • Výroční a rodinné zvyky (o zvykosloví na Valašsku)
  • Pásli ovce Valaši (o valašské kolonizaci a salašnictví)
  • Neklidné časy (o valašských rebeliích a zbojnictví)
  • Podomácká výroba (o neřemeslné výrobě na Vsetínsku)
  • Vsetínské století páry (o průmyslové revoluci ve Vsetíně ve 2. pol. 19. stol.)
  • Moravský Edison (o Josefu Sousedíkovi)
  • V partyzánských horách (o protektorátu a odboji na Vsetínsku za 2. sv. války)
  • Templářský sklípek (replika rytířského sálu)