Ze dřeva zrozené

Výstava vlastní | Ze dřeva zrozené | 1.prosinec 201323.únor 2014, Zámek Vsetín, Zámecká galerie | #

Muzeum regionu Valašsko srdečně zve na výstavu betlémů a jiných děl valašských řezbářů nazvanou "Ze dřeva zrozené", která bude k vidění v Zámecké galerii vsetínského zámku od 1. 12. 2013 do 23. 2. 2014.

Slavnostní otevření výstavy proběhlo za přítomnosti řady autorů vystavovaných dřevořezeb o první adventní neděli 1. prosince v 15 hodin. K vidění byla ukázka řezbářského umění, jež předváděli Martin Filák a Jiří Ptáček z Francovy Lhoty. K poslechu zazpívala Marie Šidlová a na housle zahrál Miroslav Urubek.

Na výstavě je k vidění více jak šest desítek děl s nejrozmanitější tématikou zapůjčených od 15 současných valašských řezbářů. Jedná se jak o profesionální, tak amatérské řezbáře samých zvučných jmen: Ladislav Borák a Svatava Boráková z Velkých Karlovic, Jan Brlica starší a Jan Brlica mladší z Francovy Lhoty, Martin Cigánek z Poteče, Tomáš Dujka z Velkých Karlovic, Martin Filák z Francovy Lhoty, Martin Gaja z Hutiska-Solance, Karel Chovanec z Rožnova p. R., Zdeňek Matyáš z Valašských Klobouk, Roman Mikuš ze Vsetína, Jiří Ptáček z Francovy Lhoty, Julius Smoček z Rožnova p. R., Petr Stoklasa z Velkých Karlovic, Oldřich Unar z Poteče a Alois Zádrapa z Lidečka. Doplňují je betlémy z muzejních sbírek od dalších současníků: Františka Janošce z Rožnova p. R. a Oldřicha Knebla z Vidče a dvou již zesnulých autorů Petra Orsága Kaděry z Nového Hrozenkova a Antonína Tlaška z Halenkova.

Velká autorská pestrost znamenala i pestrost námětovou. Proto je výstava koncipována tématicky: Ve vstupní místnosti jsou díla inspirovaná věčnou múzou všech umělců - ženou, dále jsou tu k vidění náměty pohádkové, zoomorfní, nebo portréty. Protože je začátek výstavy zasazen do období adventu a Vánoc, dominují další výstavní síni vyobrazení narození Ježíše – betlémy nebo výjevy Svaté rodiny, které doplňuje velkoplošná panoramatická fotografie betléma v Horní Lidči. Dále jsou tu prezentovány dřevořezby s náměty ze starého Valašska, lovecké motivy či tématika náboženská.

Velká část vystavovaných děl je zároveň prodejná.

Kurátor
Mgr. Milada Fohlerová / kurátor-etnograf


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Ze dřeva zrozené".

Starší události podobného charakteru

Sošky z jižní polokoulevýstavaZámek a park v Lešné1.6.26.8. 2018
Výstava / Výstava sošek ze dřeva, slonoviny a kamene z Afriky, Asie, Indonesia a Oceanie
Fotosoutěž Valašsko-můj domovsoutěžZámek Vsetín1.7.4.11. 2013
Soutěž / Fotosoutež Muzea regionu Valašsko o zajímavé ceny.
Írán: Opravdu nebezpečný?přednáškaZámek Kinských, Val. Meziříčí24.3. 2017
Přednáška / Jak se žije a cestuje v zemi, která má u nás tak neblahou pověst? Navštívíme hlavní město Teherán, objevíme pohádkový Śiráz i starobylou Persepoli, prastarý Jazd, velkolepý Isfáhán i pouštní Kašán.
Úchvatný svět historických loutekvýstavaZámek a park v Lešné1.5.20.9. 2013
Výstava / Výstava loutek
Slovinsko - ode všeho trochupřednáškaZámek Kinských, Val. Meziříčí16.12. 2016
Přednáška / Jen málokterá země nabídne na malé ploše tak velkou koncentraci přírodních i kulturních krás, jako právě Slovinsko. Poznejte Slovinsko očima muzejního archeologa a přírodovědce, jak tuto zemi poznali na svých studijních stážích.
Barevný svět výstavaZámek Vsetín1.11. 201714.1. 2018
Výstava / Barvy jsou všude kolem nás. Okouzlující jsou pestrá křídla motýla, okvětní lístky květu i sedm barev duhy. Barvy využívají umělci i reklamní agentury. Barvy upoutávají naši pozornost, sdělují poselství, dokáží oklamat, ale i správně naladit. A nikdy nás nepřestanou fascinovat!

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Milada Fohlerová
Zámecký masopust 2019akceZámek Vsetín3.3. 2019
Akce / Fašankové tradice, zabíjačkové speciality, pečené koblížky, soutěž o nejlepší masku, zámecká pátračka a spousta dalšího.
Kraslice a drátenictvívýstavaZámek Vsetín2.3.5.5. 2019
Výstava / Výstava tradičních vizovických kraslic současných tvůrkyň J. Adamcové a A. Krocové a drátenických výtvorů P. Adamce
Zámecké adventní kouzlení 2018akceZámek Vsetín9.12. 2018
Akce / Tradiční předvánoční akce na vsetínském zámku se zvyky, obchůzkami, pečením, dílnami, jarmarkem, hudbou a mnohým dalším.
DŘEVOŘEZBAvýstavaZámek Vsetín1.12. 201810.3. 2019
Výstava / výstava lidové dřevořezby a betlémů z muzejních sbírek a od současných valašských řezbářů
Týden s lidovými výrobcilektorský programZámek Vsetín9.11.10. 2018
Lektorský program / Řemesla v podání lidových výrobců s ukázkami, výkladem, jarmarkem i dílnami.
Textilní odpoledneakceZámek Vsetín21.4. 2018
Akce / Odpoledne se starobylými i novějšími textilními technikami, rukodělnými dílnami, textilním jarmarkem a módní přehlídkou.