Tajemství v názvech ukrytá

Výstava převzatá | Tajemství v názvech ukrytá | 18.leden6.březen 2016, Zámek Vsetín, Výstavní sály v přízemí | #

Tajemství v názvech ukrytá

Krajina je příběh a názvy míst jsou slova, z nichž je tento příběh složen. A není to rozhodně příběh nudný, ba právě naopak. Názvy míst vyprávějí příběhy o lásce a smrti, každodenní lopotě i svátečních chvílích, příběhy veselé i smutné, příběhy o setkávání lidí, zvířat, rostlin, hor, potoků a živlů či příběhy o nás a těch druhých za hranicemi našeho domova.

Názvy míst v běžném životě bereme za zcela samozřejmé a málokdy se nad nimi pozastavíme. Jak důležité jsou, si však snadno uvědomíme, když si představíme alternativní scénář – prostor našeho domova BEZ jejich přítomnosti. Vyznali bychom se v tomto prostoru? Byl by to ještě domov? Názvy míst nejsou jen sbírkou kuriózních příběhů. Jejich prostřednictvím si vytváříme vztah k domovu a zabydlujeme se ve světě.

Výstava přináší příběhy krajiny Velkých Karlovic, Karolinky a Nového Hrozenkova tak, jak nám je vyprávějí názvy usedlostí, hospodářských objektů, hospod, hor, lesů, pastvin, cest či kapliček. Je netradičním pozváním k výletům krajinou uvedených obcí, krajinou minulou, současnou i budoucí. Přinese užitečné a zajímavé informace o názvech míst ve Vašem okolí a přesvědčí Vás, že stojí za to alespoň něco málo z toho, co nám zde zanechali naši předkové, pro budoucí generace uchovat. Výstava je výsledkem tříletého úsilí malého výzkumného týmu a je založena na necelé stovce rozhovorů s místními obyvateli, dotazníkovém šetření zaměřeném na znalost názvů a studiu odborné literatury, archivních dokumentů a starých map. K výstavě byla vydána i stejnojmenná publikace, autory jsou PhDr. Přemysl Mácha, Ph.D. a Ing. Vojtěch Bajer a je součástí výzkumného projektu Místní a pomístní názvy jako kulturní dědictví a zdroj lokální, regionální a národní identity. Slavnostní otevření výstavy proběhne na Vsetínském zámku za doprovodu cimbálové muziky Kyčerka z Velkých Karlovic v neděli 17. ledna 2016 v 15:00 hodin.

Kurátor
Jitka Plátková / programový pracovník


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Tajemství v názvech ukrytá".

Starší události podobného charakteru

Výstava táborových hervýstavaZámek a park v Lešné1.22.4. 2014
Výstava / výstava obč. sdružení Pro táborníky
Karpatské dědictví – příroda, lidé a kulturavýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí3.4.5.10. 2014
Výstava / Multimediální „zážitková“ výstava zaměřená na Karpaty, nejrozsáhlejší horský systém Evropy, je otevřena od 3. dubna 2014 v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.
Sicílie – exotická perla StředomořípřednáškaZámek Vsetín11.2. 2014
Přednáška / Vydejte se na podzimní jízdu po tomto pestrém a trošku bláznivém středomořském ostrově.
Slovinsko - ode všeho trochupřednáškaZámek Kinských, Val. Meziříčí16.12. 2016
Přednáška / Jen málokterá země nabídne na malé ploše tak velkou koncentraci přírodních i kulturních krás, jako právě Slovinsko. Poznejte Slovinsko očima muzejního archeologa a přírodovědce, jak tuto zemi poznali na svých studijních stážích.
Barevný svět výstavaZámek Vsetín1.11. 201714.1. 2018
Výstava / Barvy jsou všude kolem nás. Okouzlující jsou pestrá křídla motýla, okvětní lístky květu i sedm barev duhy. Barvy využívají umělci i reklamní agentury. Barvy upoutávají naši pozornost, sdělují poselství, dokáží oklamat, ale i správně naladit. A nikdy nás nepřestanou fascinovat!
Svatojánský podvečer 2017akceZámek Vsetín24.6. 2017
Akce / Přijďte v sobotu 24. června do vsetínského zámku na druhý ročník Svatojánského podvečeru. Těšit se můžete na slunovratné zvyky v podání souborů Hafera, Rokytenka, Ostrévka a CM Krkoště, taneční vystoupení Základní umělecké školy Vsetín, bubnování s Radkem Štětkářem nebo světelnou show.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Jitka Plátková
Svatojánský podvečer 2017akceZámek Vsetín24.6. 2017
Akce / Přijďte v sobotu 24. června do vsetínského zámku na druhý ročník Svatojánského podvečeru. Těšit se můžete na slunovratné zvyky v podání souborů Hafera, Rokytenka, Ostrévka a CM Krkoště, taneční vystoupení Základní umělecké školy Vsetín, bubnování s Radkem Štětkářem nebo světelnou show.
Den Země ve věžiProgram pro rodiny s dětmiZámek Vsetín22.4. 2017
Program pro rodiny s dětmi / Přijďte oslavit den věnovaný planetě Zemi do věže vsetínského zámku!
Cestovatelské jarní prázdninyakceZámek Vsetín14.17.2. 2017
Akce / Jarní prázdniny na zámku se letos budou nést v duchu cestování, her a tvoření.
Zuberská výšivkakurzZámek Vsetín1.2. 2017
Kurz / Kurz zuberské výšivky v 5lekcích naučí základním znalostem této techniky. Lektorkou je Mgr. Marie Pyrchalová Nositel tradice lidových řemesel.
Cesta do pohádkyvýstavaZámek Vsetín8.11. 20168.1. 2017
Výstava / Baňky výrobního družstva IRISA Vsetín
Prázdninový den na zámkuakceZámek Vsetín27.10. 2016
Akce / Prázdninový program plný poučení, zábavy, her a kreativního tvoření! Součástí programu je prohlídka výstavy Za dlouhých zimních večerů.