Po stopách tabákového dýmu

Výstava | Po stopách tabákového dýmu | 2.říjen30.listopad 2008, Zámek Vsetín, Výstavní sály v přízemí | #

Výstava vznikla spojením putovní výstavy dýmek připravené Muzeem Vysočiny Třebíč a prezentace sbírkových předmětů Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně, které dokumentují zejména dýmkařství na Valašsku.

Návštěvníci se mohou vydat na dlouhou pouť, kterou rostlina tabáku urazila a která započala už před třemi tisíci let u amerických Indiánů. V Evropě byla dýmka známa sice již před objevením Ameriky, ale užívalo se jí k léčebným účelům - ke kouření léčivých bylin. K masovému rozšíření dýmky na evropském kontinentě došlo až po přivezení semínek tabáku z Ameriky v 16. století. Kouření však bylo zpočátku spojováno s činností ďábla a ve Španělsku a Portugalsku byli dokonce první kuřáci dýmek vězněni. Kouření tabáku ovšem Evropanům již záhy zachutnalo natolik, že se brzy rozšířilo nejen po celé Evropě, ale i po ostatních kontinentech a dalo vzniknout též novému řemeslu - dýmkařství.

Ve výstavě tedy naleznete kromě repliky indiánských dýmek fajky z nejrůznějších materiálů, z nichž byly po celá staletí vyráběny – jsou to umně vyřezávané dýmky dřevěné, elegantní hliněnky, bohatě malované porcelánky, dýmky pěnovky, vyráběné ze zvláštního nerostu – sépiolitu, jenž je sněhově bílý a kouřením dostává zlatohnědý odstín. K vidění jsou tu ale i exotičtější druhy dýmek, např. tzv. nargilé – vodní dýmky, dýmky africké či dýmka z lastury ostnatky. Nechybí samozřejmě ani rostliny tabáku či kuřácké potřeby nutné k jeho kouření dýmkou. Na výstavě je možno se seznámit i s dýmkařstvím v našem regionu, které dosáhlo největšího rozmachu v 19. století v Kelči, kde v té době fungovalo několik dílen a do jedné z nich je ve výstavě možno nahlédnout. Kelečtí dýmkaři zhotovovali širokou paletu dýmek těch nejrozmanitějších tvarů a nejrůznějších názvů (mostky, brodky, vizovjanky, kozí brady, šajbky aj.) a vyváželi je do velké části Evropy. Dalším centrem valašského dýmkařství byla Velká Lhota, kde se podomácku vyráběly tzv. „fajky valašky“ vybíjené perletí. Rovněž řada z nich je na výstavě k vidění.

Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíč a Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně.

Cílem výstavy není propagace kouření, ale prezentace dýmky jako uměleckořemeslného skvostu.

Láká-li vás svět modrého kouře, určitě si nenechte tuto výstavu ujít.

Kurátor
Mgr. Milada Fohlerová / kurátor-etnograf


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Po stopách tabákového dýmu".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Milada Fohlerová
Budiž světlo!výstavaZámek Vsetín11.9. 20109.1. 2011
Výstava / Výstava o historii svícení a svítidel na Valašsku a sklárně ve Valašském Meziříčí.
Zámecké adventní kouzlení 2009akceZámek Vsetín13.12. 2009
Akce / živý betlém, jarmark lidových řemesel, tvořivé dílny, hudba
Textilní odpoledne v muzeuakceZámek Vsetín20.9. 2009
Akce / Interaktivní program s ukázkami a možností vyzkoušet si staré textilní techniky.
Toč se kolovrátkuvýstavaZámek Vsetín14.7.8.11. 2009
Výstava / Výstava o domácí výrobě textilu na Valašsku.
Valašské VánocevýstavaZámek Vsetín7.12. 200831.1. 2009
Výstava / Advent a Vánoce za dob našich předků.
Od kolébky po rakevvýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí5.6.31.8. 2008
Výstava / Výstava z muzejních etnografických sbírek.