Fenomén Igráček

Výstava vlastní | Fenomén Igráček | 9.říjen 20141.únor 2015, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Komorní sál | #
Výstava je doplněna programem pro školy

Hravá výstava nabízí návštěvníkům pohled do historie, současnosti, ale i budoucnosti legendární plastové figurky, která provází naše děti už od roku 1976, kdy byla stvořena první postavička v profesi zedníka.

Muzeum regionu Valašsko, ve spolupráci s firmou Efko a Technickým muzeem v Brně Vás srdečně zvou na výstavu, která nabízí pohled do zákulisí výroby legendární plastové figurky Igráček. K vidění jsou první návrhy a původní sady, výrobní formy, jednotlivé díly postaviček, střihy krabiček, vize vývojářů, dobové fotografie, ale i současné novinky a trendy. Nepřehlédnutelná je také velká maketa města Igráčkov. Výstava je koncipována tak, aby zaujala jak dětské tak dospělé návštěvníky bez ohledu na věk. Zájemci si na památku mohou zakoupit některého z široké nabídky Igráčků, kteří jsou v muzeu k vidění.

Jednoduchá figurka s nepřeberným množstvím jejích variant. To je Igráček, česká hračka, která po řadu let těší spoustu dětí. Figurka je i v hlavní roli putovní výstavy Fenomén Igráček, která se svým návštěvníkům představí společně s ostatními zajímavostmi, kterými je celý vývoj a historie figurky opředen. Cílem výstavy je tak poodhalit výrobu této české hračky, inspirovat a ukázat širokou škálu variant Igráčka a motivovat děti zábavnou formou k poznávání svého okolí, ukázat jim možnosti, jak rozvíjet svou představivost a fantazii. Představí oblíbenou figurku s pohyblivými končetinami a hlavou, která bavila už jejich rodiče, v nepřeberném množství variant - jako policistu, doktora, hasiče, řidiče, zdravotní sestřičku a řadu dalších. Část výstavy je interaktivní. Připraven je hrací koutek s řadou figurek Igráčků a jejich doprovodných předmětů, které čekají, až si s nimi přijdete hrát. Zájemci si také mohou sestavit zábavnou stavebnici Roto pocházející ze společnosti Efko, tedy ze stejné tvůrčí dílny jako Igráček, nebo pořídit fotografii v kulisách s některou z legendárních figurek.

Zavzpomínejme, že tato plastová figurka se zrodila v 70. letech 20. století v tehdejší společnosti IGRA. Pomyslnými rodiči Igráčka jsou Jiří Kalina a Marie Krejchová, kteří působili ve společnosti jako designéři. Lidská postavička o výšce přibližně osm centimetrů představovala různá povolání. Jako první byl v roce 1976 uveden Igráček znázorňunjící zedníka. Opravdový boom této hračky nastal v osmdesátých letech. Snad všichni třicátníci si dnes vybaví Igráčky představující další povolání, jako zdravotní sestra, kominík, kuchař, stavař, námořník, cestář, kosmonaut a další. Figurky zastupující jak mužské, tak ženské pohlaví měly pohyblivé nohy a ruce, jejichž dlaň byla navržena tak, aby byla schopna udržet doplňky oblého tvaru, v obličeji byla namalována jen ústa a oči. Z figurek se však můžeme těšit i dnes - o znovu uvedení Igráčka na trh se totiž postaral český výrobce hraček společnost Efko z Nového Veselí.

Výstava bude zahájena akcí s názvem Hravé odpoledne s Igráčkem, která se uskuteční ve čtvrtek 9. 10. 2014, 15:00 – 19:00 hodin.

Pro návštěvníky výstavy je připravena soutěž s jednoduchými pravidly. Dostanou hrací kartu, ve které odpoví na několik otázek. Budou-li odpovědi správné, automaticky kartu zařadíme do slosování. Po ukončení výstavy vylosujeme výherce, kteří získají Igráčkův kufřík podle vlastního výběru.

K výstavě je rovněž připraven hravý lektorský program Igráček vhodný pro žáky MŠ, ZŠ a SŠ, který je upraven dle jednotlivých věkových kategorií.

Výstava se těší stále větší oblibě a zhlédly ji už desetitisíce nadšenců. Zapojte se mezi ně, jste srdečně zváni!

Kurátor
Mgr. Bohdana Šimčíková / programový pracovník, dokumentátor


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Fenomén Igráček".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Bohdana Šimčíková
Dortová slavnost 2017akceZámek Kinských, Val. Meziříčí30.5.2.6. 2017
Akce / Oslavte s námi Den dětí!
Čus vydrus!výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí16.5.24.9. 2017
Výstava / Výstava formou vtipného komiksu představuje život vyder a některých dalších obyvatel našich vod.
Kdo má domy mezi stromy?soutěžZámek Kinských, Val. Meziříčí9.12.5. 2017
Soutěž / Přírodovědná soutěž určená pro školní kolektivy
Den Země 2017akceAkce v terénu 20.4. 2017
Akce / Přijďte s námi oslavit Den Země!
Výstava Den Země – 22. dubenvýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí4.30.4. 2017
Výstava / Malá výstavka věnovaná Dni Země.
Stromy jako domyvýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí28.3.2.7. 2017
Výstava / Interaktivní výstava s přírodovědnou tematikou nabídne ukázky přirozeného prostředí, ve kterém žijí někteří savci, obojživelníci, hmyz i houby.