Kolem 10 milionů korun má stát letošní pokračování II. etapy rekonstrukce zámku Vsetín. Opravou projdou oba vstupy do objektu a zámecká zeď, v plánu je také nový zhášecí systém ve věži.

Vsetínský zámek je jedním z pětice objektů patřících pod správu Muzea regionu Valašsko, příspěvkové organizace Zlínského kraje. První etapa rekonstrukce historické dominanty města proběhla už v letech 2014 a 2015. „Akce stála 35 milionů korun. Kromě řady stavebních úprav bylo její součástí i zbudování nových depozitářů a realizace stálé expozice,“ připomněl ředitel muzea Tomáš Vitásek.

Druhá etapa odstartovala loňskou repasí oken obvodového pláště zámku. Všech 108 oken dostalo moderní izolační dvojsklo, jež mnohem lépe brání úniku tepla a snižuje i propustnost UV záření. „Modernizace oken stála 3,64 milionu korun. Čtyřicet procent pokryla evropská dotace z Operačního programu Životní prostředí, zbylých šedesát procent uhradil zřizovatel objektu Zlínský kraj,“ uvedl Vitásek.

V letošním roce se chystá oprava obou vstupů do zámku. Před tím hlavním vyroste nové pískovcové schodiště s bočními nájezdy z žulových kostek. Restaurátor rovněž opraví původní pískovcové sloupy. Boční vstup od soudu pak dostane nová vrata v klasicistním stylu. Velkou rekonstrukcí projde také chátrající zámecká zeď a v plánu je rovněž instalace zhášecího systému ve věži. Ten bude zajímavý tím, že nebude používat vodu, ale vodní mlhu. „Ta při požáru omezí plameny požáru a umožní bezpečně evakuovat návštěvníky, než dorazí hasiči. Na druhou stranu v případě planého poplachu nedojde ke zbytečnému vytopení celé zámecké věže a poškození dalších historicky cenných částí zámku,“ vysvětlil zástupce ředitele muzea Jan Marek. Pokračování II. etapy už schválila Rada Zlínského kraje. Momentálně se čeká na stavební povolení, pak ještě přijde na řadu výběrové řízení na dodavatele stavby. Náklady se odhadují na 10 milionů korun.

Rekonstrukce zámku Vsetín ani tímto rozhodně nekončí. „V plánu je oprava vnější fasády, vybudování výtahu v atriu či rozsáhlá úprava zámeckého parku. Práce budou pokračovat podle toho, jak budeme úspěšní při získávání financí od zřizovatele,“ nastínil ředitel Vitásek.