Další z řady žákovských konferencí ŽA-BA-KO proběhla poslední květnovou středu ve vsetínském zámku. Na 8. ročník akce dorazilo přes sto účastníků, kteří prezentovali své přírodovědné projekty a diskutovali nad ekologickými problémy současnosti.

Konferenci společně pořádají spolek LÍSKA, Muzeum regionu Valašsko a Střední škola Kostka. Záštitu drží Katedra biologie Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Akce je určena žákům druhého stupně základních škol a středoškolákům. „Účastníci zde mají možnost prezentovat výsledky svých třídních, školních, skupinových či individuálních projektů zaměřených na oblast přírodních věd,“ přiblížila hlavní organizátorka akce Jaroslava Ševčíková. Součástí akce byla i společná diskuze nad tématy jako povodně či řádění kůrovce, kterou vedl odborný pracovník Muzea regionu Valašsko Jan Husák. Ten účastníkům promítl své unikátní letecké záběry rozvodněné řeky Bečvy, na kterých nejen demonstroval velkou sílu vody, ale i fakt, jak rychle z naší krajiny odtéká. „Účastnící konference pak společně debatovali nad tím, jak následky podobných kalamit zmírnit a také, jak vodu v krajině účinně zadržovat,“ uvedla Ševčíková. Dalším tématem bylo například současné řádění kůrovce. „Toho majitelé lesů vidí jako nepřítele, ale krajina se díky němu mění k lepšímu, protože ztrácí monotónní vzhled zapříčiněný monokulturami smrků. Možná teď budou naše lesy pestřejší a přirozenější,“ podotkla hlavní organizátorka akce.

Na závěr konference ŽA-BA-KO si účastnící prošli celým muzeem včetně přírodovědné expozice a samozřejmě nevynechali ani oblíbenou vyhlídku ze zámecké věže, která skýtá krásný pohled na město a okolní kopečky. „Akce měla skvělou úroveň, za kterou bych chtěla poděkovat nejen samotným žákům, ale i jejich vyučujícím, které děti vedou a motivují k těmto opravdu nadstandardním výkonům. Velký dík zaslouží i kolega Honza Husák a všichni ostatní, kteří se na akci podíleli,“ vzkázala na závěr Jaroslava Ševčíková. Více na www.muzeumvalassko.cz. Fota archiv Muzea regionu Valašsko – Jan Husák

Videoreportáž Regionální televize najdtete ZDE