Mimořádná pozorování nově objevené komety s poněkud krkolomným názvem C/2022 E3 (ZTF) připravuje od pátku 27. do neděle 29. ledna Hvězdárna Vsetín. Zájemci o astronomii by si tuto příležitost neměli nechat ujít, další nastane až za tisíce let.

Kometu objevil loni v březnu jeden z dalekohledů robotické přehlídky Zwicky Transient Facility (ZTF), která se nachází na observatoři Mt. Palomar v Kalifornii. „Kometa ZTF se okolo Slunce pohybuje po velmi protáhlé eliptické dráze a ve vnitřní oblasti Sluneční soustavy již minimálně jedenkrát byla zhruba před 47 500 lety,“ uvedl odborný pracovník Hvězdárny Vsetín Pavel Svozil.

Jestli ji tenkrát někdo na naší planetě spatřil, lze jen těžko odhadovat. Každopádně letos budou mít pozemšťané další možnost. „Nejblíž ke Slunci se kometa dostane 12. ledna a k Zemi se nejvíc přiblíží 1. února, konkrétně na vzdálenost 42 milionů kilometrů. Nejvyšší jasnosti by kometa měla dosáhnout na přelomu ledna a února, kdy by mohla překonat hranici viditelnosti pouhým okem,“ sdělil Svozil.

Od pátku 27. do neděle 29. ledna (vždy od 18 do 19 hod.) si ji budete moci prohlédnout i v rámci mimořádných pozorování na vsetínské hvězdárně. Pobočka Muzea regionu Valašsko pro Vás bude mít připraveny dalekohledy a zajímavý výklad odborných pracovníků hvězdárny. „Upozorňujeme, že pozorování se uskuteční jen za vhodných podmínek. Doporučujeme sledovat Facebook Muzeum regionu Valašsko, kde bude aktuální informace, zda se akce daný den uskuteční nebo ne,“ doplnil Svozil.

Další podrobnosti ZDE