Je sice teprve začátek července, na vsetínském zámku a hvězdárně už ale začínají přípravy dalšího ročníku oblíbených Templářských slavností. Akce proběhne v sobotu 17. srpna od 14 hodin. Těšit se můžete na tradiční program s atmosférou středověku, kterou letos provoní i vyhlášený guláš krále Vsetínského gulášfestu Karla Jurčíka.

Templářské slavnosti organizuje Muzeum regionu Valašsko ve spolupráci s Domem kultury Vsetín a dalšími partnery. Jak už napovídá název, akce je připomínkou rytířského řádu templářů, který je spjat s historií regionu a počátky města Vsetína. „Vsetín patří mezi jedno z mála měst v České republice, které se může pochlubit templářskou minulostí. Templáři zde působili krátkou dobu, ale výrazně se podíleli na kolonizaci Vsetínska a růstu samotného městečka. První zmínka o Vsetíně pochází z templářské listiny vydané v roce 1308,“ vysvětlil historik Muzea regionu Valašsko a hlavní organizátor slavností Pavel Mašláň.

Akce, kterou každý rok navštíví zhruba tisícovka lidí, sází na osvědčenou programovou osu. Prostranství před zámkem Vsetín se tak i letos promění na malé středověké ležení s dobovým jarmarkem a vystoupeními šermířů, kejklířů či hudebníků. „Chybět nebudou ukázky středověkých řemesel a kuchyně, rytířské trenažéry pro děti, či jízda na koni a střelba z luku,“ nastínil Mašláň s tím, že část programu se bude jako obvykle odehrávat i v areálu nedaleké hvězdárny

Letošní hlavní novinka se týká gastronomické části. Návštěvníci si budou moci premiérově pochutnat i na guláši vyhlášeného mistra Karla Jurčíka, jenž dlouhá léta sbírá úspěchy na soutěžích po celém regionu a krom jiného byl vyhlášen i Králem pětiletky populárního Vsetínského gulášfestu. „Program Templářských slavností je jako každý rok koncipován tak, aby si v něm našli to své návštěvníci napříč generacemi. Chtěl bych tímto všechny co nejsrdečněji pozvat. Poznačte si v kalendáři sobotu 17. srpna a my se na vás budeme těšit,“ vzkázal na závěr Pavel Mašláň.