Slavnostní zahájení rekonstrukce zámku Kinských, který je součástí Muzea regionu Valašsko, zřizovaného Zlínským krajem, se dnes uskutečnilo za účasti hejtmana Jiřího Čunka, radního pro kulturu Miroslava Kašného a dalších představitelů kraje, města Valašského Meziříčí a dodavatelské firmy.

Vybudování depozitářů a expozic zámku Kinských je jedním ze čtyř velkých projektů, na který Zlínský kraj získal dotace z Integrovaného regionálního operačního programu v celkové výši téměř půl miliardy korun pro čtyři muzea.

„Tato památka má svoji architektonickou a historickou hodnotu, musíme ji proto zachovat pro budoucí generace. Chceme, aby sem návštěvníci rádi chodili, aby zde probíhaly vzdělávací akce vázané nejen k tomuto zámku, ale i k historii Valašského Meziříčí a vůbec celého Valašska. Je zde také velký nádherný park, který se dá využít různým způsobem - tak aby se tu lidé pobavili a zároveň potěšili tím, že naši předci vše, co dělali, měli rozmyšlené tak, aby krása, kterou vytvořili, trvale působila,“  řekl hejtman Jiří Čunek

„Obnova zámku představuje investici za téměř 117 milionů korun, kdy dotace činí 62 procent, zbytek prostředků – přibližně 40 milionů korun zaplatí Zlínský kraj. Cílem je zlepšení technického stavu budovy zámku a zatraktivnění expozic tak, aby byly přitažlivé a zajímavé z hlediska požadavků současných návštěvníků, zejména pak mladých lidí,“ dodal hejtman.

Stavební práce, které byly dneškem symbolicky i fakticky zahájeny, skončí v únoru 2021. Následně bude probíhat instalace expozic a výstavních prostor. K samotnému otevření obnoveného zámku a jeho zpřístupnění veřejnosti dojde na konci září 2021.

„Věřím, že vybudování nových výstavních a edukačních sálů, rekonstrukce návštěvnických prostor i s ohledem na potřeby hůře mobilních osob, vytvoření nového zázemí pro návštěvníky včetně vstupní haly, šatny, toalet, to vše přispěje ke zvýšení komfortu lidí. Zámek Kinských se jistě stane lákavým kulturním stánkem, v němž se historie a památková hodnota zajímavě propojuje s požadavky moderního muzea,“ řekl radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

Díky realizaci projektu bude odstraněna vlhkost zdiva, proběhne rekonstrukce rozvodů elektroinstalace i datových sítí, bude opravena zatékající střecha přístavby i rozšířeny prostory dílny správce.

Kromě modernizace samotných expozic a vzniku zcela nové („Člověk v krajině, krajina v člověku“) budou vybudovány nové depozitáře vybavené posuvnými regály, klimatizací a vzduchotechnikou i zabezpečovací a monitorovací technikou. Také bude rekonstruována a nově vybavena dílna konzervátora.

Helena Mráčková, Zlínský kraj

Další informace a více fotografií najdete ZDE