Stovky dětí z různých koutů regionu změřily své síly v jarním kole přírodovědného klání Jaloveček, které uspořádalo Muzeum regionu Valašsko na zámcích Kinských ve Val. Meziříčí a Vsetín.

Soutěž pro žáky základních škol se těší stále větší oblibě a muzeum letos muselo kvůli velkému zájmu výrazně rozšířit její kapacity. Organizátoři rozdělili desítky přihlášených týmů do dvou skupin podle oblastí. Ve dnech 25. a 26. dubna se uskutečnil Jaloveček na zámku Kinských ve Val. Meziříčí, 27. a 28. dubna na Vsetíně. Jeden den soutěžily 1. stupně a ten následující 2. stupně základních škol. Klání bylo tematicky zaměřeno na hmyz. Účastníky nejprve čekala krátká přednáška a následně změřili své síly v soutěžním kvízu.

Pořadí na stupních vítězů v jednotlivých kategoriích: Zámek Kinských, 1. stupeň – 1. Kukloši ZŠ Videčská Rožnov p. R., 2. Smajlíci ZŠ Lešná u Val. Meziříčí, 3. Berušky ZŠ Salvátor Val. Meziříčí. Zámek Kinských, 2. stupeň – 1. Ústřice ZŠ 5. května Rožnov p. R., 2. Včeličky ZŠ Starý Jičín, 3. Lipani ZŠ Osecká v Lipníku n. B. Zámek Vsetín, 1. stupeň – 1. Berušáci ZŠ a MŠ Jarcová, 2. Integra 3 ZŠ Integra Vsetín, 3. Tesaříci ZŠ Sychrov Vsetín. Zámek Vsetín, 2. stupeň – 1. 1234 ZŠ Vidče, 2. Babočky ZŠ Vsetín Trávníky, 3. Mravenci ZŠ Val. Polanka. „Nejlepším týmům gratulujeme a všem ostatním děkujeme za účast. Soutěžící předvedli zápal i velmi dobré znalosti a o vítězích či poražených mnohdy rozhodovaly jen maličkosti. Příště se to všechno může klidně obrátit a já doufám, že se tu sejdeme minimálně ve stejném počtu,“ vzkázala kurátorka soutěže Ivana Spitzer Ostřanská.

Nejlepší týmy si odnesly zajímavé ceny a to i zásluhou partnerů soutěže. „Tímto bych chtěla poděkovat společnosti Austin Detonator, ZOO Zlín, Ministerstvu životního prostředí, Českému rybářskému svazu, Lesům ČR a také dlouholetému mediálnímu partnerovi soutěže týdeníku Jalovec,“ dodala na závěr Ostřanská.