Skleněné objekty českého sklářského výtvarníka Jana Frydrycha (na snímku), jehož dílo je zastoupeno v prestižních světových galeriích i ve sbírkách známých celebrit, vystaví Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín. Vernisáž proběhne v neděli 24. listopadu od 15 hod. v Mramorovém sále. Výstava potrvá do 12. ledna 2020.

Jan Frydrych (nar. 1953) působí v severních Čechách, Novém Boru a ve Šluknově. S Valašskem jej pojí skleněná trofej Ceny města Vsetína, kterou už 18 let zhotovuje dle návrhu významného vsetínského rodáka, akademického sochaře Václava Ciglera. „Jednotlivé realizace jsou vždy unikátním artefaktem, neboť pokaždé volí odlišnou a neopakující se barevnost ústřední části, aby tak symbolicky zdůraznil jedinečnost oceňovaných osobností,“ doplnila kurátorka výstavy a historička umění Muzea regionu Valašsko Olga Méhešová.

Tvorba Václava Ciglera i experimenty s optickým sklem jsou pro Jana Frydrycha inspirací pro celou jeho uměleckou činnost, které se věnuje už přes tři desetiletí. Fascinují jej zejména fyzikální vlastnosti a vizuální možnosti optického skla, jako lom světla, rozklad bílého paprsku na duhové spektrum či „kouzlo“ optických klamů. V rozhovoru pro připravované vydání muzejního časopisu Valašsko – vlastivědná revue (vyjde 8. prosince 2019) Jan Frydrych prozradil: „Mé objekty vznikají jako malé architektury. Základem je vždy geometrický tvar, který je ozvláštněn optickými klamy.“ Rozhodujícím faktorem je přitom preciznost provedení a pevné sepětí manuální zručnosti s kreativní vizí, což je hranice, kterou se daří překračovat jen nemnohým.

Své práce vystavuje od konce 70. let, a to zejména v zahraničí. „Jeho dílo je zastoupeno v prestižních muzejních sbírkách světového významu jako The Corning Museum of Glass v New Yorku a londýnské Victoria and Albert Museum, tak i v soukromém majetku známých celebrit, mezi něž patří například Bill a Hillary Clintonovi nebo Elton John,“ uvedla Olga Méhešová.

Skleněné objekty Jana Frydrycha si teď budou moci prohlédnout i návštěvníci zámku Vsetín. Výstava Jan Frydrych: Skleněné objekty, kterou pořádá Muzeum regionu Valašsko ve spolupráci s Městem Vsetín, bude slavnostně zahájena v neděli 24. listopadu od 15 hodin. Vernisáže se zúčastní i vystavující umělec a několik pozvaných hostů. O průvodní slovo se postará kurátorka Olga Méhešová. V rámci programu vystoupí žáci hudebního oboru ZUŠ Vsetín pod vedením pedagogů Petra Lišky (akordeon) a Tomáše Valůška (klavír).