Na dvě sta dětí ze základních škol okresu přilákala tradiční přírodovědná soutěž Muzea regionu Valašsko Jaloveček. Ve čtvrtek 22. listopadu změřili své znalosti na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí žáci 3. až 5. tříd, o dva dny později na zámku Vsetín jejich starší spolužáci z 6. až 9. tříd.

Letošní společné téma pro obě kategorie neslo název Stromy jako domy, které navazuje na výstavy, jež právě probíhají v obou muzejních objektech. Na zámku Kinských se soutěž odehrávala v kulisách výstavy Někdo to rád sušené. „Účastníci se zabývali především ovocnými stromy a biotopem takzvaného extenzivního ovocného sadu. Vsetínský zámek má nyní v nabídce výstavu Jak se do lesa volá, a tak byly úkoly směřovány na život v lese a vše, co s ním souvisí,“ uvedla kurátorka akce Ivana Spitzer Ostřanská.

Soutěžní schéma bylo v obou případech stejné. Na úvod proběhla krátká motivační přednáška, poté následoval vědomostní test a pak praktické úkoly ve výstavách. „Letošní novinkou bylo zařazení tvůrčí dílny, v rámci níž měly soutěžní týmy za úkol vtělit své nově nabyté znalosti do uměleckého dílka znázorňujícího ideální biotop pro rostliny a živočichy,“ doplnila Ostřanská.

V mladší kategorii si v celkovém hodnocení nejlépe vedl tým Dubínci ze Základní školy Salvátor Valašské Meziříčí. Druhé místo obsadili Kůrovci ze Základní školy Leskovec a třetí skončili Lipáci ze Základní školy Valašská Polanka. Mezi staršími žáky nejvíce bodů nasbíral tým Veverky ze ZŠ Valašská Polanka, stříbro získali Trávníčci ze vsetínské ZŠ Trávníky a bronz tým Sedmička ze ZŠ Růžďka.

Nejlepší týmy obdržely při slavnostním vyhlášení zajímavé ceny, které do soutěže věnovali naši partneři ČSOP Salamandr Rožnov, dětské centrum Džungle Vsetín a týdeník Jalovec. „My jim za ně moc děkujeme, stejně jako všem zúčastněným žákům za snahu a vynikající soutěžní atmosféru i jejich pedagogům za svědomitou přípravu týmů. Těšíme se na setkání v jarním kole Jalovečku, pro které opět připravujeme zajímavé novinky,“ vzkázala na závěr Ostřanská. A poděkování přidala i Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a sportu Zlínského kraje, který je zřizovatelem Muzea regionu Valašsko. „Jaloveček je skvěle vymyšlená soutěž a já jsem moc ráda, že je o ni mezi školami tak velký zájem. Děti si vyzkouší své znalosti a přitom se užijí i zábavu ve skupině svých vrstevníků. Určitě jim to hodně dává nejen co do rozvoje vědomostní stránky, ale i umění komunikace a práce v kolektivu,“ řekla Fišerová. Více foto ZDE