Poutavé čtení o historii i současnosti našeho kraje přináší nové vydání vlastivědně revue Valašsko, kterou vydává Muzeum regionu Valašsko. Jako obvykle se můžete těšit na zajímavá témata z různých oborů lidského vědění i spoustu krásných fotografií. Časopis je k dostání na tradičních prodejních místech, objednat si ho můžete i z tepla vašeho domova.

Časopis Valašsko vychází dvakrát ročně. Letošní 2. a celkově už 49. vydání přináší na 60 stranách řadu zajímavých rubrik se zajímavými články od odborných pracovníků muzea a externích přispěvatelů, mezi nimiž nechybí řada známých jmen našeho regionu. Tematicky zasahuje do nejrůznějších oborů lidského života a to své si v něm najde odborná veřejnost i běžní čtenáři.

Z obsahu zimního čísla můžeme rozhodně doporučit například příspěvek historika Pavla Lasztoviczy o životních osudech a činech barokního kavalíra Maxmiliána Františka Antonína svobodného pána ze Žerotína, jenž byl majitelem rožnovsko-krásenského panství a držitelem biskupského lenního statku Valašské Meziříčí. Ještě hlouběji do historie Vás zavede článek muzejního archeologa Samuela Španihela, který na základě svého nedávno dokončeného výzkumu přibližuje vývoj valašskomeziříčského náměstí.

Pokud Vás zajímá etnografie, rozhodně nevynechejte článek Jany Koštuříkové věnovaný památce letošních nedožitých 90. narozenin Františka Zusky, který proslul jako výrobce dekorativních předmětů ze slámy a byl rovněž dlouholetým vynikajícím souborovým zpěvákem a tanečníkem. „Známý hudebník Jaroslav Kneisl tentokrát věnuje svou tradiční rubriku Muziganti, to sú chlapci výjimečně ženě, a to houslistce, primášce a zpěvačce činné na obou stranách Radhošťě Kateřině Niklové,“ vypíchla další téma výkonná redaktorka časopisu a historička Muzea regionu Valašsko Olga Méhešová. I ona sama přispěla do 49. vydání revue řadou zajímavých článků. Jedním z nich je příspěvek (nejen) pro milovníky skla nazvaný Pod značkou B. A. G., v němž se věnuje legendární sklářské ateliérové huti, jež v devadesátých letech a na přelomu milénia proslavila Vsetín u nás i v zahraničí.

K frekventovaným tématům v časopisu i činnosti Muzea regionu Valašsko patří přírodní vědy. Zoolog Zdeněk Tyller Vás tentokrát kromě jiného seznámí s genetickou bankou a zajímavými živočišnými druhy našeho regionu. „Zajímavých témat z různých oborů je v časopise samozřejmě mnohem více. Rozhodně bude nejlepší prolistovat si ho a vybrat si dle svých zájmů,“ dodala Olga Méhešová. Časopis zakoupíte na recepcích zámků Vsetín, Lešná u Valašského Meziříčí a Kinských ve Valašském Meziříčí, v knihkupectvích Kalouš na Vsetíně a Bureš ve Valašských Kloboukách či ve vybraných informačních centrech. Muzeum Vám Valašsko pošle i poštou. Objednávat můžete z pohodlí svého domova prostřednictvím našeho on-line knihkupectví ZDE. K běžné ceně 100 korun vám v tomto případě připočte ještě poštovné.