Vládní nařízení o zákazu hromadných akcí související s dalším nárůstem počtu nakažených koronavirem výrazně zasáhl i do programu Muzea regionu Valašsko.

Počet nakažených virem COVID-19 v Česku neustále stoupá a vláda proto vydala rozsáhlá opatření, jejichž součástí je i zákaz hromadných akcí s účastí nad 100 lidí v jednom čase. Nařízení platí do odvolání, podle odhadů však potrvá minimálně 14 dní, možná i měsíc.

Vedení muzea se na jeho základě prozatím rozhodlo zrušit tři větší akce konané v měsíci březnu. Jedná se o Soví noc, která se měla uskutečnit ve čtvrtek 12. března na zámku Lešná u Valašského Meziříčí a dva programy na zámku Vsetín – doprovodnou akci k výstavě Svět kostiček: SEVA s názvem Kostičkohraní (21. března – přeloženo na 26. dubna) a oblíbené Velikonoce na zámku (29. března). „Tato nutná opatření nás velmi mrzí, ale nařízení vlády musíme samozřejmě respektovat. Velikonoce na zámku Vsetín patří k největším akcím roku a velký návštěvnický potenciál měly i oba další zrušené programy. Nezbývá, než doufat, že se situace brzy zlepší a nebudeme muset rušit i další dlouhodobě úspěšné akce v měsíci dubnu,“ uvedl vedoucí odborného a popularizačního oddělení Muzea regionu Valašsko Lukáš Spitzer.

Menších akcí se opatření prozatím netýká. Stejně tak zůstává beze změn i návštěvnický provoz vsetínského zámku (výstavy, expozice, vyhlídka ve věži) a hvězdárny (exkurze, pozorování). Sezona v zámku Lešná u Valašského Meziříčí se má naplno rozjet ve středu 1. dubna, kde je hned na startu v plánu několik zajímavých výstav. „Upozorňujeme ale, že na základě vývoje epidemiologické situace se může rušení dotknout i dalšího programu muzea. Aktuální informace najdete na www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku Muzeum regionu Valašsko,“ zdůraznil na závěr Spitzer.