V sobotu 6. května byl po šesti letech znovu otevřen veřejnosti krásně revitalizovaný areál kostela Nejsv. Trojice ve Valašském Meziříčí. Muzeu regionu Valašsko se podařilo památku zařadit do projektu Otevřené brány, jehož cílem je zpřistupnit zdarma vybrané objekty ve Zlínském kraji. V roce 2023 probíhá již 15. ročník ve 30 zapojených objektech.

Otevřené brány prezentují kulturně-historické, umělecké, architektonické a duchovní tradice a místní památky. Projekt byl pilotně zahájen v roce 2009 a začínal s devíti kostely nabízejícími zdarma s proškolenými průvodci možnost exkurze sakrálního prostoru, čehož tehdy využilo asi 40 tisíc zájemců. V loňském roce si 26 sakrálních památek s bezplatným výkladem prohlédlo téměř 87 tisíc návštěvníků, z toho bylo přes 81 tisíc z České republiky a téměř 6 tisíc ze zahraničí.
Otevřené brány představují úspěšný projekt, který si získal oblibu veřejnosti a patří už k nedílné součásti turistické nabídky ve Zlínském kraji. Objekty zařazené do projektu poskytují příležitost poznat jejich architektonickou i duchovní hodnotu i jedinečné příběhy svědčící o bohaté historii. Jsou však nejen zajímavými turistickými cíli, ale i místy ztišení a naslouchání.

Průvodcovská služba je hrazena díky finanční podpoře měst, obcí, Zlínského kraje a zapojených subjektů, přičemž Zlínský kraj je koordinátorem celého projektu a přispívá nejen na honoráře průvodců, ale také na zajištění propagace.

Tato forma prezentace je veřejností stále více pozitivněj vnímána a vyhledávána. Těší nás i nadšení poučených průvodců, kteří s hrdostí prezentují znalosti a umění předcházejících generací zhmotněné v sakrálním prostoru pro současnost i generace příští. Sledujeme rovněž zájem o rozšíření projektu na další lokality s jejich památkami. Je to výborný projekt cestovního ruchu, který na sebe nabaluje další aktivity směřující k poznávání našeho kraje. V rámci souvisejících dopadů vede k rozšíření zaměstnanosti, všeobecné kulturní vzdělanosti a v zapojených lokalitách stoupá také bezpečnost v okolí zapojených objektů.

Pro návštěvníky je na webu www.otevrenebrany.cz připravena volně ke stažení mapa, na které jsou zvýrazněna místa se všemi zapojenými objekty a také informace s otevírací dobou.

SEZNAM ZAPOJENÝCH OBJEKTŮ
  • Francova Lhota – kostel sv. Štěpána Uherského
  • Holešov -kostel Nanebevzetí Panny Marie a filiální kostel sv. Anny
  • Svatý Hostýn – Basilika Nanebevzetí Panny Marie