Jubilejní 70. výročí svého otevření si letos připomíná Hvězdárna Vsetín. Hlavní oslava proběhne v sobotu 22. srpna od 16:00 do 23:00 hodin. Čeká vás bohatý program plný zábavy i zajímavostí ze světa astronomie.

Stavbu tehdejší Lidové hvězdárny na Vsetíně iniciovala skupina nadšenců z místní pobočky Československé astronomické společnosti. Budovat se začalo v květnu 1949, slavnostní otevření proběhlo 30. července 1950. Dnes patří hvězdárna do rodiny Muzea regionu Valašsko, které zde kromě pravidelných pozorování a exkurzí pořádá i spoustu zábavně-vzdělávacích programů pro děti i dospělé.

Nahlédnout hlouběji do její nabídky budete moci v sobotu 22. srpna, kdy se zde koná oficiální oslava 70. narozenin. Program odstartují v 16:00 hod. pozorování Slunce a herní i výtvarné aktivity pro děti. Následovat bude dvojice přednášek – Příběh Mezinárodní kosmické stanice (17:00 hodin) a 70 let vsetínské hvězdárny (18:00 hodin). Po celé odpoledne a podvečer budete mít možnost absolvovat oblíbenou pátračku po „truhle“ s pokladem, která se stala hitem letošní letní sezony v objektech Muzea regionu Valašsko. Rozhodně si s sebou nezapomeňte vzít špekáčky, protože v 19:00 hodin bude zapáleno ohniště a v 19:30 hodin i velká vatra. Od 20:00 hodin vás čekají projekce na venkovním plátně a poté i další dvě zajímavé přednášky – Česká stopa ve světové kosmonautice (21:00 hodin) a Přituhuje aneb legální zbrojení na oběžné dráze (22:00 hodin). Tečku za slavností udělá blok pozorování noční oblohy zdejšími dalekohledy (21:00–23:00 hodin). „Upozorňujeme, že za nepříznivého počasí se venkovní projekce a ohně ruší, venkovní aktivity se částečně přesunou do vnitřních prostor. My ale pevně doufáme, že na tuto variantu nedojde a společně si užijeme příjemnou oslavu bez jakýchkoliv omezení. Všichni jsou srdečně zváni,“ vzkázal vedoucí Hvězdárny Vsetín Petr Stolařík.

Další podrobnosti najdete ZDE