Na prodejní pulty míří jubilejní 50. vydání časopisu Valašsko. Čtenáři se mohou těšit na spoustu poutavých témat z historie i současnosti našeho regionu, tradiční rubriky i několik zajímavých novinek. Valašsko je k dostání na tradičních prodejních místech. Objednat si ho můžete i z pohodlí domova z on-line knihkupectví na stránkách www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku @muzeumregionuvalassko.

Oblíbená vlastivědná revue z redakční dílny Muzea regionu Valašsko vychází symbolicky v pátek 26. května v rámci festivalu Muzejních nocí. Pokud tedy dorazíte do zámek Vsetín (Vsetínská noc) nebo zámku Kinských ve Valašském Meziříčí (Meziříčská muzejní noc), můžete být mezi prvními, kdo si 50. vydání zakoupí. Na Vsetíně bude během muzejní noci připomínce „kulatin“ časopisu věnována i projekce v Mramorovém sále zámku, speciální čítárna a fotokoutek.

A na co vlastně láká jubilejní Valašsko? Z oboru historie jsou to například poznámky k starým cestám na Kelečsku (Vojtěch Bajer a Radek Bryol) či příspěvek muzejního historika Pavla Mašláně o dělnických koloniích ve Vsetíně. V sekci o přírodě najdete zajímavý článek Květy Zemanové Jedovatí živočichové známí i neznámí, rubrika významných jubileí připomene 150. výročí narození skladatele a sběratele lidových písní Jana Nepomuka Poláška (Jan Chumchal) a část věnovaná umění a průmyslu nabízí zajímavé texty Světlo a stín ve skle Jana Votavy (Kamila Valoušková) a Fenomén zvaný tylčroviny (Olga Méhešová).

Bez pozornosti čtenářů by rozhodně neměl zůstat nový edukační seriál v rubrice Muzeum a škola – Kapitolky z dějin výtvarného umění regionu o krajinářích Valašska (Kamila Valoušková). Velmi zajímavá je i série článků o historii a současnosti nově otevřeného areálu Kostela Nejsv. Trojice ve Valašském Meziříčí (Ivana Spitzer Ostřanská a Kamila Valoušková).

Jubilejní vydání má i jednu speciální rubriku s názvem Čím je pro mne revue Valašsko, kde se bývalí i současní členové redakční rady vyznávají ze vztahu k tomuto periodiku.

Časopis Valašsko – vlastivědná revue zakoupíte v recepcích zámků Vsetín, Kinských Valašské Meziříčí a Lešná u Valašského Meziříčí, knihkupectvích Kalouš Vsetín a Bureš Valašské Klobouky či Informačních centrech Velké Karlovice a Vsetín. „Časopis Vám pošleme i poštou. Objednávat můžete z pohodlí svého domova prostřednictvím našeho on-line knihkupectví na stránkách www.muzeumvalassko.cz. Najdete ho v sekci Pro návštěvníky/Publikace a periodika. K běžné nákupní ceně vám v tomto případě připočteme ještě poštovné a balné,“ uvedla výkonná redaktorka časopisu Olga Méhešová.

Muzeum regionu Valašsko připravilo pro čtenáře bonus v podobě možnosti stáhnout si zdarma bibliografii posledních dvaceti vydání, která je dostupná na webových stránkách muzea ZDE