Hlavním tématem tohoto malého muzejního tisku jsou rodinné obyčeje na Valašsku v minulosti. Kniha je členěna do tří částí podle hlavních přelomových událostí života, kterými bylo narození, svatba a skon. Úvodní kapitola pojednává o zvycích, obřadech a obyčejích spojených s narozením člověka a s rolí rodičky (těhotenství, narození, šestinedělí, nošení do „kúta“, křest, úvod, koutní plachty). Druhá část líčí průběh tradiční valašské svatby (námluvy, svatební den, svatební oděv, čepení a další). Závěrečná kapitola popisuje obyčeje spjaté s úmrtím člověka. Publikace je doplněna dobovými fotografiemi z fotoarchivu vsetínského a rožnovského muzea i fotografiemi vzácných sbírkových předmětů a tematickými reprodukcemi.

Vydavatel: Muzeum regionu Valašsko. Počet stran: 36. ISBN 978-80-87614-06-8