Monografie věnovaná historii Státní odborné školy pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí a její proměně v dnešní Střední průmyslovou školu stavební.  Jednotlivé kapitoly pojednávají o vývoji a změnách v oborovém zaměření vzdělávací instituce, v níž svá školní léta strávila i řada pozdějších významných architektů, sochařů, malířů a designérů: mezi nimi např. bratři Jaroňkové, A. Mervart, J. Baruch, J. Brož, J. Místecký, J. Halabala, Z. Plesník, V. Hilský, A. Tenzer a další. Text členěný do čtyř kapitol s úvodní částí věnovanou vývoji školství v regionu, je proložen osmi studiemi podrobněji rozebírajícími uměleckohistorická témata výrazně ovlivněná existencí školy (hračkářský kurs, rondokubismus na Valašsku, Výstava práce a kultury...). Knihu tištěnou křídovém papíře doprovází  více než 200 fotografií a její součástí jsou i medailony vybraných pedagogů, absolventů a jmenný rejstřík. Autorkami textů jsou Kamila Valoušková a Ivana Ostřanská, historičky Muzea regionu Valašsko a Pavla Knápková, která dějinám školy věnovala svou diplomovou práci.

VALOUŠKOVÁ, Kamila  – OSTŘANSKÁ, Ivana – KNÁPKOVÁ, Pavla. Moderní škola napříč třemi staletími. 140 let odborné dřevařské a stavební školy ve Valašském Meziříčí. Vsetín: Muzeum regionu Valašsko, 2014. 225 stran. ISBN 978-80-87614-27-3