Rok se sešel s rokem a už tu opět máme podzim. Soumrak přichází dřív a noci se prodlužují. Což je dobrým znamením pro milovníky noční oblohy poseté hvězdami.

Podzimním večerům letos jednoznačně vládnou planety. Nízko nad jižním obzorem velmi jasně září největší z planet Sluneční soustavy, majestátní Jupiter. Nalevo od něj spatříme nádherný Saturn. Již malý dalekohled nám pak zprostředkuje pohled na čtyři největší Jupiterovy měsíce, kterým se podle objevitele říká Galileovské, nebo na systém Saturnových prstenců. A aby těch planet nebylo málo, tak nad východem pak později večer zahlédneme červený Mars.

Opusťme nyní Sluneční soustavu a podívejme se hlouběji do vesmíru. Na podzimní obloze spatříme nad západním obzorem souhvězdí, která jsme obdivovali v létě, a na východě se již objevují první připomínky nadcházející zimy. Určitě zde nelze vyjmenovat všechny zajímavé objekty vzdáleného vesmíru, které nám podzim nabízí. Neměli bychom ale vynechat krásné kulové hvězdokupy M13 v souhvězdí Herkula či M15 v Pegasu. Nesmíme zapomenout ani na otevřené hvězdokupy M45 Plejády neboli Kuřátka a Mel25 Hyády v souhvězdí Býka. Pozornost si jistě zaslouží i rozmanití zástupci planetárních mlhovin jako jsou M57 Prstencová v Lyře nebo M27 Činka v nenápadném souhvězdí Lištičky.

Při naší procházce podzimní oblohou se zastavíme také u spirální galaxie M31 ze souhvězdí Andromedy. Tato galaxie, která je od nás vzdálena 2,5 miliónu světelných roků, je vhodným cílem i pro menší dalekohledy nebo lovecké triedry. A co víc - pokud máte opravdu dobré pozorovací podmínky, tedy pokud vás neruší světla civilizace ani Měsíc, můžete tuto galaxii dokonce spatřit i prostým okem bez použití dalekohledu!

Článek otiskl Valašský Deník 7. 10. 2020, odkaz zde.