Vlády se opět ujal podzim. To ale nemusí znamenat jen nevlídné počasí a deprese. Naopak, rychle se krátící dny a prodlužující se noci nám mohou nabídnout řadu zajímavých pohledů do blízkého, ale i vzdáleného vesmíru.

Večer nízko nad jihozápadním obzorem můžeme spatřit planetu Saturn. Už poměrně malý dalekohled nám představí její největší pýchu - bohatý systém prstenců. Velmi zajímavé představení si pro nás nachystala nejmenší z planet Sluneční soustavy Merkur. Na svatého Martina, tedy 11. listopadu krátce po poledni, dojde k přechodu Merkuru přes sluneční disk. Taková událost nastane přibližně 13x za století, a tak jistě stojí za to, najít si chvilku a zajít se na úkaz podívat na nejbližší hvězdárnu.

Mimo planet nabízí podzimní obloha k pozorování celou řadu dalších zajímavých objektů. Vysoko nad jižním obzorem se klene typicky podzimní souhvězdí Andromedy, ve kterém nalezneme známou spirální galaxii M31. Pokud pozorujeme za příznivých podmínek, tedy když nás neruší světla civilizace ani svit Měsíce, spatříme ji i prostým okem. A to přesto, že galaxii od nás dělí více než 2,5 miliónů světelných roků. Jde tak o nejvzdálenější objekt, který na obloze spatříme bez pomoci dalekohledu. V sousedství Andromedy se nalézá poměrně rozsáhlé souhvězdí Pegase. Bájný okřídlený kůň skrývá též jednu z nejjasnějších kulových hvězdokup na severní obloze, která má označení M15.

Východní obzor pomalu ale jistě opanují souhvězdí a objekty zimní oblohy. Určitě nelze přehlédnout nápadnou skupinku hvězd, které lidé říkají Kuřátka. Ve skutečnosti se jedná o otevřenou hvězdokupu M45 Plejády v souhvězdí Býka. A pokud spatříte kousek pod Býkem souhvězdí Orion s krásnou Velkou mlhovinou M42, vězte, že zima na sebe nenechá dlouho čekat.