V zámku Kinských – ve valašskomeziříčské pobočce Muzea regionu Valašsko probíhá balení sbírkových předmětů, protože se blíží rekonstrukce zámeckého objektu. Po úspěšném sbalení archeologické sbírky přišla na program dne sbírka geologická, čili kameny nejrůznějšího stáří, tvaru a charakteru. Leckdo se může divit, jestli není takováto sbírka na Valašsku mírné monotónní, protože si ze školy pravděpodobně pamatuje jenom to, že Karpaty jsou tvořeny flyšem. Takových sbírka obsahující na 500 vzorků flyše asi není úplným ternem.

Zdání však klame! Geologická podsbírka je poměrně zajímavá a tak různorodá, že se dokonce dělí na čtyři podsbírky – vlastní geologickou, mineralogickou, petrografickou a paleontologickou. Obsahuje tedy nejen horniny a minerály, ale také zkameněliny. Tentokrát se budeme věnovat minerálům neboli nerostům a ostatní zástupce neživé přírody ponecháme na příště.

Na Valašsku se dají najít různé, zajímavé minerály a některé spadají dokonce do kategorie polodrahokamů či dokonce drahokamů. Mezi nejznámější patří fialový ametyst, který se dá najít v okolí vodní nádrže Bystřička. Zubří nabízí celou škálu polodrahokamů, jako je různobarevný chalcedon, jaspis, achát, onyx, morion, karneol a dokonce heliotrop. Unikátní jantar, jenž je variován ve své barevnosti od bílého až po tmavě rudý odstín (u posledního zbarvení jde vlastně už o retinit, tedy další typ fosilní pryskyřice), pochází z obce Študlov, který je největším nalezištěm jantaru v České republice. Rozbory se zjistilo, že na rozdíl od baltského jantaru, který vznikl fosilizací pryskyřice jehličnatých stromů, se na vzniku toho študlovského podílely stromy listnaté. Menší naleziště je i v Lidečku.

Zejména v okolí Choryně, Loučky či Rožnova se dá najít černo-bílý proužkovaný menilitový opál, kterému se říká také uhelný opál. Tyto lokality nabídnou i pyrit a také krásné kousky kalcitu.

Pomyslným mineralogickým vrcholem jsou nálezy granátu v Pulčíně, kde se dá najít i křišťál a záhněda.

Takže pokud se vydáte na jarní procházku, mějte oči otevřené, protože můžete doslova zakopnout o drahokam kousek za Vaším domem.