Odměna za vysvědčení může mít mnoho podob. Někteří z rodičů nadělili svým dětem návštěvu výstavy Svět kostiček – SEVA ve vsetínském zámku, kterou během prvního únorového víkendu navštívilo přes 300 návštěvníků (!).

Historie legendární české stavebnice sahá až do roku 1976, kdy byla vyvinuta specifická bílá křížová „kostka“. Jejím autorem byl konstruktér Josef Prokeš, který navrhl tento poměrně členitý a do detailů propracovaný tvar tak, aby dosáhl pevného spojení ostatních plastových dílků. Polytechnická stavebnice SEVA 1 (lokomotiva – domeček – letadlo) byla Kovozávodem Semily uvedena na trh v roce 1979. Původní barevnost byla zredukovaná pouze na bílou, modrou, červenou a žlutou.

V součastnosti výrobce používá širokou paletu barev (včetně reflexních), kterou výrobek s více než čtyřicetiletou tradicí zatraktivňuje dnešním dětem. Dobovými proměnami prošel nejen kolorit dílů, ale samozřejmě i design a tématika nových modelů sestavených ze SEVY.

Na návrzích stavebnic spolupracuje výrobce také s architektem Petrem Šimrem (pseudonym Peesko®), který je např. tvůrcem továrního setu Vesmír. Rovněž je autorem mimořádné novinky – stavebnice SEVA Zvířata s figurkou kohoutka, jehož alternativou je vlaštovka. Jedná se o limitovanou edici s nízkým nákladem 300 kusů, kterou výrobce vydal 25. ledna letošního roku jako potenciální odměnu dětem za pololetní vysvědčení. Na výstavě ve vsetínském muzeu je černobílý kohoutek s červeným hřebínkem nejen vystaven, ale jeho stavebnici si lze na recepci muzea také výjimečně zakoupit.

Svět zvířat Petra Šimra inspiruje natolik, že ze SEVY doposud vytvořil na třicet zvířecích modelů. Spolu s dalšími dvaceti figurkami zvířátek od tří autorek je prezentuje ve vsetínském zámku, kde jsou v této kompletní sestavě pod názvem SEVA Noemova archa vystaveny vůbec poprvé. Kolekci ve výstavě tvoří soubory: Hmyz pod lupou, Ptáci létaví a nelétaví, Savci, Šelmy, Obojživelníci, Ryby a paryby. K vidění jsou drobné i rozměrné modely, k jejichž sestavení je zapotřebí minimálně 62 (moucha) a maximálně 2 218 (zebra) kostek. Časová náročnost se dle údajů na popiscích pohybuje od 10 minut až po 9,5 hodiny. Pro návštěvníky, kteří mají chuť si po zhlédnutí výstavy složit dle své fantazie vlastní model, je připravena herna (nejen) pro děti.