Na přelomu ledna a února nám na hvězdárnu volalo několik lidí s tím, že na nebi vidí zneklidňující jev. Jednalo se o velké množství světelných objektů rozprostřených v jedné dlouhé linii, pohybujících se za sebou jako šňůra perel přes půl oblohy. Tento jev se opakoval i v dalších dnech.

Vysvětlení je prosté. Viděli jste 60 čerstvě vypuštěných satelitů Starlink společnosti SpaceX Elona Muska. Toto byla v pořadí již 4. várka satelitů vypuštěná 29. ledna 2020 nosnou raketou Falcon 9. Satelity na oběžné dráze kolem Země budou kdekoliv na světě zprostředkovávat vysokorychlostní internetové spojení s malou anténou o velikosti talíře. Pro pokrytí celého světa internetem se plánuje satelitní konstelace skládající se ze 4 000 malých satelitů na oběžných dráhách ve výšce kolem 1200 kilometrů nad Zemí a ještě dalších až 7 000 doplňkových satelitů na ještě nižší dráze ve výšce pouhých 365 kilometrů. Jednotlivé satelity se budou postupně umisťovat na své definitivní pozice a ze své úhledné formace se postupně rozptýlí po celé obloze. Nízká výška vyřeší ekologický problém vesmírného smetí. Až satelity doslouží, samy sestoupí do atmosféry a bezpečně shoří nad oceánem.

Když satelity odráží sluneční paprsky směrem k pozorovateli, je to zajímavý zážitek. Avšak je to také znepokojující nejen pro astronomy kvůli jejich pozorování, ale i další lidé mají obavy o novou estetiku nočního nebe. Za tímto účelem se provedly pokusy s černou verzí satelitu.

Právě v této době bude vypuštěna 5. várka dalších 60 satelitů. Když vše proběhne, jak je plánováno, koncem února a začátkem března se můžeme těšit na další podívanou. Opět budou satelity křižovat oblohu jako šnůra perel, dokud se časem nerozptýlí.