Tentokrát si představíme jeden méně známý regionální produkt – keramiku rajnochovického okruhu. První dílna zabývající se její výrobou vznikla, jak napovídá název, v Rajnochovicích. Poté poměrně záhy vznikly dílny i v Mikulůvce, Loučce-Lázech a Loukově. Časově je možné jejich existenci vymezit obdobím 19. století. Tyto keramické dílny neboli manufaktury byly zakládány v regionu nikoli díky kvalitě výrobních surovin, ale podobně jako o pár století dříve u lesních skláren díky dostatku dřeva, které bylo základním zdrojem energie. Samotná keramická směs se míchala z dovážených surovin, a to z míst poměrně vzdálených jako Blansko či Štramberk. Tato produkce byla určena pro „lepší společnost“, proto se zde vyráběly zejména součásti stolních servisů (džbány, talíře a mísy) nebo tzv. pokojová keramika (napr. závaží na hodiny, kalamáře, květináče).

Krátký rozmach zažívaly dílny zásluhou objevu keramika Floriána Urbiše, který vytvořil novou hrnčířskou směs zv. majolín. V něm se nachází výrazný podíl lokálního železitého jílu, čímž se snížily náklady na dovoz surovin. Kromě několika dalších inovací nabídl Urbiš svou produkci i vesnickému konzumentovi.

Zánik dílen začal však již v 70. letech 19 století, kdy nedokázaly vzdorovat kombinaci hospodářské krize a rozšíření porcelánu či plechových nádob mezi běžnou populaci.

Muzeum regionu Valašsko, respektive jeho odborní pracovníky – etnografka a archeolog – aktuálně připravují studii, která se věnuje zejména posledním rokům produkce této keramiky. Studie je zaměřena interdisciplinárně, takže nejde jenom o výzkum výrobků, tedy typů a tvarů jednotlivých nádob, ale také o zjišťování údajů o tvůrcích, místech a technologii výroby. Zabývá se i petrografickým složením keramické masy, ze které se rajnochovická keramika vyráběla. Velký důraz klademe i doklady exportu výrobků po Evropy.

Proto se také obracíme na vás, čtenáře této rubriky, abyste kontaktovali autora tohoto článku, pokud doma máte nádobu nebo jiný předmět, o kterém víte, že patří do rajnochovické produkce, ideálně z Loučky-Lázů či Mikulůvky. Případně jsou-li vám známy i skutečnosti, které by mohly doplnit některý z výše uvedených badatelských okruhů.

Článek zveřejnil Valašský deník 8. 2. 2022, odkaz zde.