Loňský rok byl s průměrnou teplotou 8,1 °C na Vsetíně nejchladnějším rokem za posledních 11 let. Celoroční úhrn srážek dosáhl přesně 780 mm, což zhruba odpovídalo dlouhodobému průměru, ale bylo to mnohem menší množství než v předchozích letech 2019 a 2020, kdy napršelo a nasněžilo 934,2 a 1033,9 mm.

Nejchladnějším měsícem se vloni stal leden s průměrnou teplotou −0,9 °C. Největší mráz nás potrápil za svítání 18. ledna, kdy ve výšce dvou metrů nad zemí klesla teplota vzduchu na −20,8 °C a v přízemní výšce pěti centimetrů až na −24,5 °C. Podobně tu mrzlo naposledy v lednu roku 2017.

V našich zeměpisných šířkách bývá většinou nejtepleji v červenci. Stejně tomu bylo i v loňském roce s průměrnou červencovou teplotou 19,6 °C. Největší horko jsme zažili odpoledne 8. července, kdy se teplota vzduchu „vyšplhala“ na 33,9 °C. Nad hodnotu 30 °C znamenající v meteorologii tzv. tropický den se během letních měsíců dostala teplota celkem 12krát – šestkrát již v červnu, čtyřikrát v červenci a dvakrát v srpnu.

A právě poslední letní měsíc se vloni příliš nevyvedl, neboť z velké části propršel. S celkovým úhrnem 178,6 mm se jednalo o jeden z nejdeštivějších srpnů za celou historii měření na meteorologické stanici ČHMÚ, která se nachází v areálu vsetínské hvězdárny. Za jeden den na nás nebesa nejvíc vody „vylila“ 1. srpna. Tehdy přes Vsetínsko přešlo několik bouřek za sebou a během 24 hodin se ve staničním srážkoměru zachytilo 34,4 mm srážek.

Nejsušším měsícem roku 2021 se stal říjen se srážkovým úhrnem pouhých 19,4 mm. O tom, jak může být počasí někdy nevyzpytatelné, svědčí srovnání s říjnem předchozího roku 2020, který byl s úhrnem 193,6 mm naopak nejdeštivějším měsícem roku. V říjnu 2021 spadlo 10krát méně srážek než v říjnu 2020!

To, že v posledních letech sněží na Valašsku méně než v minulosti, je fakt, se kterým se musí smířit především milovníci lyžování a dalších zimních sportů. Také vloni nebyla sněhová peřina pokrývající zdejší kopce nějak mimořádná. U sněhoměrné lati na zahradě hvězdárny leželo nejvíce sněhu, a to 21 centimetrů, ráno 17. ledna.

Na závěr se ještě podívejme na extrémnější projevy počasí. Bouřky nad Vsetínem nebo v jeho blízkém okolí byly vloni zaznamenány v celkem 33 dnech. První výboj zaregistroval čítač blesků 1. dubna a poslední už 26. srpna, tedy nezvykle brzy. Většinou totiž období bouřek končí až v září nebo v říjnu.

Asi nejvýznamnější bouří byla ta, která se nad Valašsko přihnala 24. června krátce po setmění z jižní Moravy. Zatímco u nás jsme mohli pozorovat stovky bleskových výbojů křižujících oblohu, předtím na Břeclavsku a Hodonínsku se v ní vytvořilo extrémně silné tornádo s tragickými následky. Doufejme, že na Valašsku se něco podobného při bouřce nikdy nevytvoří.

Článek zveřejnily Vsetínské noviny 4. 2. 2022, strana 7. odkaz zde.