Umíte poskládat papírovou vlaštovku parník nebo nebe-peklo-ráj? Že to nic není? A co takhle draka, skřítka nebo tříhlavého psa? To už je větší oříšek, ale i tyto modely se dají poskládat z jednoho kusu papíru, nejčastěji čtverce nebo obdélníku.

Toto malé velké umění skládání papíru se jmenuje origami a pochází z Japonska.  První papírové ozdoby sloužily již v devátém století k výzdobě místních šintoistických svatyní. Zábavou vznešených vrstev japonského císařství se origami stalo v 17. století a v průběhu následujících dvě stě let se vyvinulo do podoby respektovaného umění, ale také všelidového koníčka. Začátkem minulého století však origami, stejně jako vše, co se dalo označit za „klasické japonské“ upadá. O jeho dnešní oblibu se zasloužili dva lidé. Prvním je Akira Jošizawa, jenž je všeobecně uznáván za otce moderního origami. Jošizawa byl autorem přibližně 50 000 modelů a patřil k největším světovým propagátorům tohoto umění. Druhou klíčovou postavou byla Sadako Sasaki, která zemřela v dvanácti letech na leukémii způsobenou ozářením po výbuchu atomové bomby v Hirošimě.  Podle staré japonské legendy se tomu, kdo složí tisíc papírových jeřábů, splní jedno přání. Dodnes není jasné, jest-li Sadako stihla poskládat určený počet, každopádně její přání zůstalo nesplněno.

Dnes tvoří origami množství různých stylů, mezi které patří kromě základního skládání modelu z jednoho listu papíru například vytváření modulů, sdružených kompozic nebo použití velkého množství drobných kousků stejného tvaru, z kterých se skládá finální model.

Přijďte se podívat do zámku Lešná na výstavu nejlepších českých skládačů, kteří vystavují úžasné a různorodé modely,  jenž reprezentují prakticky všechny základní směry moderního origami. Najdete zde skládačky složené podle návrhů předních světových autorů, ale také autorské díla vystavujících skládačů. A pokud budete opravdu pozornými návštěvníky, najdete zde i tu legendární tisícovku jeřábů. Výstava trvá od 5. 4. do 26. 5. 2019.