Letos 3. března uběhlo 150 let od úmrtí Michaela Thoneta, zakladatele světoznámé nábytkářské továrny, jejíž pobočky sídlily i na Moravě. Michael Thonet se narodil 2. července 1796 v městečku Boppard nad Rýnem v rodině koželuha. Vyučil se jako stolař a v rodném městě si roku 1819 založil malou dílnu na výrobu nábytku. Thonet zde zdokonalil postup ohýbání nábytku. Ohýbal vrstvené dřevo tak, že svazky dýh nejprve povařil v tekutém klihu a poté je ohnul podle předem připravené formy. Byl to levnější a rychlejší způsob, než používala jeho konkurence.

Během průmyslové výstavy v Koblenci si jeho nábytku všiml rakouský kancléř Metternich a nabídl Thonetovi podporu. Michael se rozhodl přestěhovat i s rodinou do Vídně. Po složitých počátcích si v roce 1849 založil ve Vídni vlastní dílnu, jeho výrobky se postupně ve městě staly vyhlášené a pořizovaly si je přední šlechtické rodiny anebo hotely. Ve Vídni Thonet zdokonalil svoji výrobní technologii, kdy namísto ohýbání lepených dýh začal ohýbat masivní dřevěné hranolky a to v horké vodní páře. To umožnilo velkovýrobu nábytku, který byl lehký, originálně tvarovaný a cenově dostupný.

Michael Thonet převedl roku 1853 firmu na syny, čímž vnikla značka „Gebrüder Thonet“, ovšem řízení podniku zůstalo nadále v jeho rukou. Firemní elegantní lehký nábytek s ladnými tvary získával dále na popularitě a v dalších desetiletích se stal součástí vybavení restaurací, kaváren, divadel, kanceláří i domácností. Rozšiřující se věhlas firmy a jejich výrobků vedl k nárůstu objemu výroby. Firma tak byla nucena založit nové továrny v Koryčanech (1857) a v Bystřici pod Hostýnem (1861). Na Moravu firma přesílila kvůli dostatku bukového dřeva ve zdejších lesích a levné pracovní síle rekrutující se z řad místního obyvatelstva.

Kvůli dostatku bukového dřeva se Thoneti zaměřili i na Vsetínsko, zde si nejprve v roce 1868 zbudovali továrnu v Halenkově, následně otevřela firma svoji pobočku přímo ve Vsetíně. Firma postupně expandovala na trhy po celém světě. Další továrny vznikly v Radomsku (v dnešní Polsko) či v německém Frankenbergu, výrobu rozšířila i do USA. Toho už se však Michael Thonet nedožil, zemřel 3. března 1871 ve Vídni, kde je i pochován. Vedení firmy pak převzali jeho synové Michael Thonet mladší (1824–1902), Josef Thonet (1830–1887), Jakob Thonet (1841–1929) a August Thonet (1829–1910).

Článek zveřejnil Valašský deník 14. 3. 2021, odkaz zde.