Začalo léto a prázdniny, přiblížil se i čas dovolených. A to je doba, kdy možná častěji než jindy zvedneme oči k noční obloze. Ostatně, romantické procházky pod hvězdami k tomu přímo vybízejí. Co zajímavého tedy můžeme na nebi spatřit?

Již za soumraku jistě nepřehlédneme nízko nad severozápadním, respektive nad západním obzorem planetu Venuši, která nám bude coby Večernice ohlašovat nástup noci. Později večer se nad jihovýchodní obzor vyhoupnou dvě největší planety naší Sluneční soustavy. Saturn se svými majestátními prstenci o chvíli později následovaný Jupiterem, kolem něhož i v malém dalekohledu zahlédneme čtyři jeho velké měsíce.

Začátek druhé srpnové dekády již tradičně patří známému meteorickému roji Perseid. Jejich letošní maximum nastává necelé tři dny před první čtvrtí, takže nás při sledování těchto létavic nebude rušit měsíční svit. Jediné, co nám tedy může pokazit radost z pozorování, bude počasí.

Léto nabízí i krásné pohledy do vzdáleného vesmíru. Oblíbenou zastávkou při prohlídkách oblohy bývá barevná dvojhvězda Albireo v souhvězdí Labutě. V jeho sousedství se nachází malinké souhvězdí Lyry, kde na nás mimo dvojhvězdy Epsilon Lyrae čeká i planetární mlhovina M57, která má podle svého tvaru název Prstencová. Pozornost si zaslouží i snad nejkrásnější kulová hvězdokupa severní oblohy M13, kterou nalezneme v souhvězdí Herkula. Už malý dalekohled nám ji ukáže jako kulatou mlhavou skvrnku zjasňující se ke středu. V přístroji s průměrem objektivu okolo 10 centimetrů již můžeme spatřit i nejjasnější stálice hvězdokupy. Ve skutečnosti se jedná o společenství stovek tisíc hvězd, které jsou soustředěny v prostoru o průměru přibližně 200 světelných roků.

Letní noci nám nabízí spoustu zajímavých námětů k pozorování, takže nezbývá, než si přát, aby nám vycházelo počasí.

Článek zveřejnil Valašský deník 13. 7. 2021, odkaz zde.