Příroda nemusí znamenat pouze to člověkem nedotčené místo, kde mohou rostliny a živočichové samovolně prospívat, ale i místa člověkem využívaná, mezi nimi i pole a zahrady.  Proto si dovolím napsat pár řádků o plodině, jejíž pěstování může přispět k větší rozmanitosti života kolem nás.

Obrovskou výhodou pěstování konopí je jeho šetrnost k životnímu prostředí. Patří k zemědělským plodinám s malými nároky na agrotechniku a vysokými výnosy biomasy. Jeden hektar konopí vyprodukuje zhruba stejné množství biomasy jako 4 hektary lesa.  Zabraňuje erozi, zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje její absorpční schopnost, tím pádem zvyšuje schopnost zadržovat vodu v krajině. Dokáže potlačit růst plevelů a dá se použít i k dekontaminaci půdy a odpadních vod. Konopí patří mezi rostliny, které mají schopnost vázat z půdy některé chemické sloučeniny a prvky. Dokáže z ní vytáhnout i těžké kovy, pesticidní rezidua i radioaktivní látky, a proto se používá pro rekultivaci a asanaci devastovaných oblastí.

 Konopí je jednou z nejuniverzálnějších hospodářských plodin světa. Jeho největší výhodou je možnost zpracování celé rostliny. Nejznámějším a nejkontroverznějším artiklem jsou beze sporu samičí květy. Samičí květ pro to, že konopí je původně dvoudomá rostlina, tedy jsou rozlišeny na rostliny samičí a samčí. Samčí květenství obsahuje hlavně pyl, který je pro včely a čmeláky velice atraktivní. Proti tomu samičí květenství je pokryto léčivou pryskyřicí. Taková pryskyřice obsahuje široké spektrum potenciálně léčivých látek jako kanabinoidy, terpeny, flavonoidy, steroidy a další. Mezi nejznámější kanabinoidy patří tetrahydrokanabinol (THC ) a kanabidiol (CBD). Konopí technické, o kterém je v tomto článku řeč, je uměla vytvořená kategorie. Jsou to vyšlechtěné odrůdy konopí setého, pro vyšší výnos lýkového vlákna a semene, které mají zároveň snížený obsah THC tak, aby rostliny nemohly být zneužívány jako „droga“. Tyto odrůdy jsou zapsané ve společném katalogu odrůd druhů zemědělských plodin, který platí pro celou Evropskou unii, reviduje se každý rok a zařazeny do něj mohou být odrůdy s obsahem THC do 0,2 procenta. To však neznamená, že technické konopí nemůžeme využít k léčebným účelům. Některé odrůdy technického konopí mají poměrně vysoké množství nepsychoaktivního kanabidiolu (CBD) a dalších biologicky účinných látek. Není třeba se bát vysít tuto bylinu společně s jinými, pokud ji budeme pěstovat v mezích zákona. Tím myšleno pěstování povolené odrůdy technického konopí (kupříkladu Carmagnola, Bialobrzeskie, Finola) a záhon s konopím nebude větší jak  100m2. To a mnohem více se dozvíte na již probíhající výstavě na vsetínském zámku.