Počasí na začátku letošního roku toulkám po hvězdné obloze moc nepřálo. Snad se s nástupem jara vše změní k lepšímu.

Z planet Sluneční soustavy zůstává na večerní obloze osamocen Mars. Sice již zdaleka není tak nápadným objektem jako vloni v létě, ale pořád snadno upoutá naši pozornost svou typickou oranžovou barvou. Další tři výrazné planety nalezneme na ranní obloze. Jsou to Venuše, Jupiter a Saturn. Ovšem tato situace bude trvat jen do přelomu března a dubna. V té době přestane být Venuše pozorovatelná, a to prakticky až do poloviny listopadu.

Základní orientaci na jarní obloze nám usnadní tzv. Jarní trojúhelník. V tomto případě nejde o souhvězdí, ale o tři jasné a nápadné hvězdy které spolu na obloze vytvářejí rozsáhlý rovnoramenný trojúhelník. Jedná se o Regulus (souhvězdí Lva), Spiku (Panna) a Arcturus (Pastýř).

Jarní nebe bohužel neoplývá spoustou krásných a pozorovatelsky vděčných objektů, jakými jsou například mlhoviny nebo hvězdokupy. Je to způsobeno tím, že se díváme mimo disk naší galaxie "Mléčné dráhy", takže hustota hvězd a dalších objektů je zde nepoměrně nižší než na obloze letní nebo zimní. Přesto i tak zde nalezneme vhodné cíle k pozorování. Například vysoko nad jihozápadním obzorem nalezneme otevřenou hvězdokupu M44 Jesličky v souhvězdí Raka.

Do poloviny dubna budeme mít poslední příležitost spatřit na obloze zimní souhvězdí Býka se známou otevřenou hvězdokupou M45 Plejádami. Stejně se tak rozloučíme s načervenalou Betelgeuse, jasnou hvězdou ze souhvězdí Orionu. 

Ke konci jara se nad východním horizontem začne postupně objevovat charakteristický obrazec souhvězdí Herkula, které nám nabídne kulovou hvězdokupu M13, patrně nejkrásnější na naší obloze. A to už bude neklamná známka blížícího se léta.