V prvních dnech nového roku doznívá v nás i kolem nás sváteční vánoční atmosféra. Máte-li chuť si ji umocnit a alespoň na chvíli opět zcela podlehnout podmanivému kouzlu Vánoc, navštivte výstavu ve vsetínském muzeu, která nabízí jedinečnou procházku „lesem“ krásně nazdobených vánočních stromků. Ty profesionálně naaranžovaly pracovnice vsetínského výrobního družstva Irisa, jednoho z největších tuzemských výrobců skleněných vánočních ozdob. Vystaveny jsou ozdoby z let 2017 až 2019 a vedle dvou tradičních kolekcí i soubory jako Pastel Deco, Folk Art, Návrat k přírodě, Cukrárna, Elegantní linie či kolekce Pro nevšední dny.

Výrobní družstvo Irisa se na ruční výrobu vánočních ozdob z foukaného skla specializuje již 65 let. V roce 1954 bylo založeno jako Sklářské lidové družstvo invalidů ve Vsetíně a i dnes nabízí pracovní příležitost osobám se zdravotním omezením.

Sortiment Irisy tvoří tradiční, ale i nově navržené skleněné ozdoby. Ty odpovídají specifickým představám zákazníků nebo módním trendům, které udává např. frankfurtský veletrh Heimtextil. Každoročně vznikají tři nové kolekce: pro zahraničí, na tuzemský trh a pro nového zákazníka. Každá z nich může obsahovat 200 až 300 ozdob rozčleněných podle motivů do sedmi až devíti témat. V současnosti má výrobce k dispozici přibližně 17 000 vzorů a asi 600 rozmanitých forem. Při tvorbě nových, sezónních kolekcí se tak vychází i ze starších modelů, které se inovují např. co do barevnosti či způsobu dekorování. Vánoční ozdoby navrhuje firemní návrhář, ale i externí designéři, a na tvorbě nových kolekcí se podílí také pracovníci z výroby: vzorkařka a malířky.

Volně foukané tvary i výrobky foukané do forem jsou čiré, nebo jsou uvnitř vystříbřeny. Stříbří se ručně, nebo vakuovým pokovováním, které Irisa využívá jako jediný výrobce v České republice. Další výjimečnou technologii, a to průhledy ve stříbřeném povrchu, družstvo samo vyvinulo a nechalo si ji patentovat. Výrobky jsou obvykle dekorovány leskem, matem, mrazolakem, porcelánem nebo metalízou, popř. jsou zdobeny i sítotiskem, ruční malbou či dekorativními aplikacemi.

Letos bylo v Irise zhotoveno na 800 tisíc skleněných ozdob (v předchozích letech dokonce až milion kusů). Ve výrobě pracuje kolem 80 zaměstnanců a na zhotovení každé ozdoby se podílí až 10 pracovníků. Pro zajímavost: foukač vyfoukne za směnu průměrně 300 ozdob a malířka jich namaluje na 140 kusů!

Přes 90 procent produkce výrobního družstva Irisa je určeno pro export, a to zejména do zemí Evropské unie a USA, a výrobky jsou vyváženy prostřednictvím jablonecké firmy ORNEX.