Drát provází lidstvo už od pravěku. Tehdy byl ovšem velmi drahý a vzácný, proto se z něj vyráběly hlavně šperky či ozdoby. Ve středověku našel výraznější využití také ve vojenství (drátěná výzbroj, výzdoba zbraní). Teprve od 18. století začal více pronikat i do městského a venkovského prostředí (drátěné pomůcky v domácnosti a zemědělství). Zásluhu na tom mělo drátenictví – forma lidového zaměstnání zaměřená na opravy keramického, později i plechového kuchyňského náčiní a výrobu jednoduchých užitkových předmětů z drátu (pastí na myši, věšáků a dalších). Drátenictví se zrodilo v chudých oblastech na severozápadě Slovenska, kde se mu postupně věnovalo obyvatelstvo více než 150 obcí, z nichž za prací do světa odcházelo ročně až 10 000 osob.

Dráteníci nabízeli svou práci dům od domu nejprve v okolních vesnicích a městech, postupně pronikali stále dál a dál – nejen do celé Evropy, ale i do zámoří – na Blízký východ, do Afriky, Austrálie a USA. 

Vandrovní způsob života nebyl jednoduchý. Dráteníci byli na cestách nepřetržitě po celý rok, někdy i déle, dokud nevydělali a neušetřili peníze pro domácnost na Slovensku. Domů se vraceli obvykle jen na Vánoce. Žili z ruky do úst ve špatných sociálních a hygienických podmínkách, spali, kde se dalo, jejich výdělky byly mizivé. Většinou vandrovali samostatně, někdy je doprovázel učeň – obvykle chlapec ve věku 10 až 14 let.

Klasické drátenictví začalo zanikat po 1. světové válce vlivem levného průmyslového zboží a do současnosti přetrvalo především v podobě uměleckého řemesla.

Na tradici slovenských dráteníků navazuje i jediný valašský dráteník Pavol Adamec. Tento rodilý Slovák žijící poslední čtvrtstoletí ve Vizovicích se naučil drátovat před 20 lety díky sázce. Drátenictví postupně propadl natolik, že dokáže drátovat i 14 hodin denně. Vedle klasického drátenictví – opravy keramických nádob a výroby užitkových drátěných předmětů se věnuje i vlastní volné tvorbě z drátu. Velkou výzvou jsou pro něj nápady zákazníků, při jejichž ztvárňování využívá svou obdivuhodnou kreativitu i řemeslný um. Jeho rozmanitou tvorbu můžete obdivovat na vsetínském zámku ve výstavě Kraslice a drátenictví až do 5. 5. 2019.