Smutná zpráva zasáhla v uplynulých dnech nejen Muzeum regionu Valašsko. V pátek 9. října 2020 zemřel po dlouhé nemoci ve věku 74 let bývalý ředitel naší organizace Mgr. Jiří Haas.

Jiří Haas se narodil 11. srpna 1946 na Vsetíně. Po absolvování oboru učitelství biologie a chemie na Univerzitě Palackého v Olomouci nastoupil v září roku 1971 na Hvězdárnu Vsetín. Nejprve zde působil jako samostatný odborný pracovník. Od 1. ledna 1973 byl jmenován jejím ředitelem.

Pod jeho dlouholetým vedením přešla hvězdárna z dob promítaček a diapozitivů až k dnešním moderním technologiím. Kromě samotného ředitelování se Jiří Haas hodně věnoval práci s dětmi a mládeží. Vytvořil například vlastní kreslené astronomické pohádky, v nichž se malí diváci mohli poprvé seznámit s vesmírem.

V roce 2005 se Hvězdárna Vsetín stala součástí Muzea regionu Valašsko a Jiří Haas byl jmenován jeho ředitelem. Splnilo se mu tak jedno z životních přání, a to navázat na odkaz svého dědy, který na začátku minulého století pomáhal s renovací požárem poškozeného zámku Vsetín, v němž má muzea své sídlo. Tuto funkci vykonával až do odchodu do důchodu v roce 2009.

Bývalí kolegové z hvězdárny a muzea vzpomínají na Jiřího Haase jako na velmi přátelského a velkorysého člověka, který byl ve své funkci ředitele laskavý, chápající a podporující. Navždy v paměti zůstane i stovkám zájemců o astronomii a kosmonautiku, které postupně vedl ve svých astronomických kroužcích. Čest jeho památce.