Na zámku Vsetín v neděli 10. listopadu skončí výstava Konopí. Muzeum regionu Valašsko při té příležitosti uspořádalo poslední říjnovou sobotu akci s názvem Konopný den. Jejím cílem bylo představit konopí jako prospěšnou a široce využitelnou rostlinu minulosti, současnosti i budoucnosti.

Když se řekne konopí, tak mnohým jako první vyvstane na jazyk slovo droga. Výstava na vsetínském zámku ale tuto tradiční rostlinu představuje ve zcela jiném světle. Řeč je tady totiž o technickém konopí s účinnou látkou CBD, jež nemá psychoaktivní účinky jako THC obsažené v marihuaně, a které je naopak velmi prospěšné. „Může nás léčit, šatit, živit i zahřát. Dá se z něj dokonce postavit dům,“ nastínila jedna z kurátorek výstavy Barbora Sasáková.

A ve stejném duchu se nesla i akce s názvem Konopný den, která proběhla v sobotu 26. října na vsetínském zámku. Na návštěvníky čekaly zajímavé přednášky o možnostech využití konopí, včetně ukázek a prodeje nejrůznějších produktů. Zájemci si mohli dát konopné pivo, kávu či různé dezerty. K dostání byly i různé oděvy, tašky a další tkané výrobky. Součástí odpoledne byly i komentované prohlídky výstavy Konopí a konopné dílny pro děti. „Už staří Valaši věděli, že konopí je velmi prospěšná a mnohostranně využitelná rostlina. Já věřím, že i nám se podařilo ho v tomto směru dostat více do povědomí veřejnosti. Děkujeme všem, kteří za námi přišli, a těšíme se na shledanou u některé z dalších akcí Muzea regionu Valašsko,“ dodala druhá z kurátorek Milada Fohlerová.