Zhruba 400 malých i velkých návštěvníků dorazilo na seriál akcí k Mezinárodnímu dni archeologie, který probíhal v druhé polovině října na zámku Vsetín.

Podzimní akce k Mezinárodnímu dnu archeologie pořádá Muzeum regionu Valašsko pravidelně každý rok na zámku Kinských ve Val. Meziříčí a na zámku Vsetín. Prvně jmenovaný objekt Muzea regionu Valašsko ale prochází rozsáhlou rekonstrukcí, a tak se seriál letos uskutečnil pouze v tom vsetínském. Největšímu zájmu se jako obvykle těšily lektorské programy pro školáky. Muzejní archeolog a hlavní organizátor Samuel Španihel jim namíchal obsah doslova na míru, a tak se na vsetínském zámku střídaly po 14 dnů základní a střední školy z různých koutů regionu. „Na výběr byla dvě dějinná období, doba kamenná a doba měděná. Krom samotného výkladu měli účastníci možnost vyzkoušet si experimentální archeologii, poznávat nálezy z regionu a nechyběl ani závěrečný ´výzkum´ v pískovišti s nasimulovanou archeologickou situací,“ přiblížil Španihel.

Krom lektorských programů proběhly i dvě akce pro širokou veřejnost. Tou první byla komentovaná prohlídka výstavy Na skok do pravěku!, druhou přednáška Samuela Španihela o novinkách ve valašské i celosvětové archeologii.

Seriál akcí finišoval v pátek 25. října. Výstavu Na skok do pravěku! si budete moci na vsetínském zámku prohlédnout ještě do neděle 3. listopadu. Kromě ní vás čekají i další zajímavé výstavy (80 let vsetínského hokeje a Konopí), stálá expozice, templářský sklípek či oblíbená vyhlídka ze zámecké věže.